Boyu Uzatan Besinler Nelerdir?
Yazan: Dr. Sibel Şensu - 27 Aralık 2017


Boy kısalığı hakkında merak edilenler ile boyu uzatmak için önerilerin ardından boyu uzatan besinlere de birlikte bakalım.

Yumurta
: Küçücük dünyası içinde çok zengin bir protein kaynağıdır. Albumin kısmının tamamı proteindir, sarısında yağ vardır. Ayrıca B vitamini içerir. Çocukların her gün 1 yumurta yemesi önerilmektedir.

Süt: Süt, güçlü kemikler için çok faydalıdır ve boyu en çok uzatan besinlerden biridir. Kalsiyuma ek olarak protein ve A vitamini de içerir. Çocukların her gün en az 2-3 bardak süt içmesi önerilir. İnek sütünden rahatsız olan laktoz intoleranslı çocuklarda keçi sütü, laktozsuz süt veya doktor önerisi ile, sindirime yarayan tabletler kullanılabilir.


Yoğurt, peynir, dondurma: Sütten yapılan bu besinler hem kalsiyum ve protein, hem de A, B, D ve E vitaminleri içerirler. Sindirimleri kolay ve lezzetli olan bu besinleri, süt içmek istemeyen çocuklara da rahatça vermek mümkündür.

Tavuk, et ve balık: - Rahat rahat gezen, sağlıklı yemle beslenen tavuklar olduğu sürece - tavuk, en zengin protein kaynaklarından ve çocukların en zevkle yedikleri besinlerden biridir. Et ve özellikle köfte de çocukların baş tacıdır, ama etin tavuğa göre daha yağlı bir besin olduğu akılda tutulmalıdır. Balık, içerdiği omega yağları sayesinde mutlaka sofralarda yer bulmalı, hatta belki de ilk sıraya oturmalıdır.


Meyveler ve sebzeler: Tüm sebzeler ve meyveler zengin vitamin, mineral ve lif depolarıdır. Ispanak, havuç, patates, bezelye çocukların zevkle yedikleri sebzelerdendir. Ülkemiz çeşit çeşit elmaları, turunçgilleri, kavun-karpuzları ve daha nice meyveleri ile bir cennet gibidir.

Tam tahıllı gıdalar: Hem enerji sağlarlar, hem de B vitamini, demir, magnezyum, selenyum gibi önemli besinler içerirler. Çocukların hızla büyüdükleri ergenlik döneminde daha çok tüketilebilirler.
 
Kısa boy psikososyal sorunlara neden olur mu? merak ediyorsanız tıklayınız.

 

Kaynaklar:

  1. http://www.stylecraze.com
  2. http://www.momjunction.com
  3. http://www.worldofmoms.com


Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com'a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.