Boyu Uzatmak İçin Neler Öneriliyor?
Yazan: Dr. Sibel Şensu - 21 Aralık 2017


Büyümekte olan çocuklarımızda boy kısalığı konusunu ele aldığımız yazımızın ardından, boyu uzatmak için uzmanlar neler öneriyor, gelin birlikte bakalım.

  • Düzenli uyku. Çocuklar her gece 10 - 12 saat uykuya ihtiyaç duymaktadır. İyi gelişebilmek için dinlenmeleri gereklidir.

 

  • Proteinden zengin ve dengeli beslenme. Balık ve yağsız et gibi besinler, boyun uzamasını desteklemektedir. Hamburger, kola, cips gibi çocukların çok sevdiği ama sağlıksız besinlerden uzak durulması gerekir. Protein, karbohidrat ve yağ oranları dengeli tabakalar tüketilmelidir. Meyve ve sebze, mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamalıdır.

 

  • Düzenli egzersiz. Bisiklete binmek, koşmak, açık hava sporları gibi egzersizler hem obeziteyi önlemekte hem de çocuğun düzenli bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Uzama (stretching) ve asılma (hanging) egzersizleri, ip atlama ve yüzme çok yararlıdır. Çocukları, televizyon veya video oyunları karşısında oturmak yerine, hareket etmeye özendirmek gerekir.

 

  • Düzenli kalsiyum, demir, D ve A vitamini alınması. Vitamin ve mineralleri yeterli ve düzenli şekilde almak çocuğun sağlıklı gelişmesine katkıda bulunacaktır.

 

  • Düzenli doktor kontrolleri. Çocuğun kilosunun ve boyunun ciddi şekilde takip edilmesi, normal olmayan durumların zamanında anlaşılmasını ve önlem alınmasını sağlar.  
 
Boyu uzatan besinler nelerdir? Merak ediyorsanız, bir sonraki yazımızda buluşalım.
 
 

Kaynaklar:


Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com'a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.