Çocuklarımızı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

Derleyen: Sibel Şensu - 23.09.2016


“Türkiye'nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz” konulu 4. Uluslararası Eğitim Forumu’nda, dünyanın en zeki insanlarından biri olan ünlü Kuantum Fizikçisi ve Fütürist Prof. Michio Kaku insanlığın bugünü ve geleceği hakkında bakın neler söylüyor;

 • Eğitim sistemi günümüzün gereksinimlerinin çok gerisinde kalmış durumda. 1950’li yıllarda nasıl yaşayabileceğimizi çok iyi öğretiyor ama gelecekteki değişimlere nasıl ayak uyduracağımıza ilişkin bilgi vermiyor.

 

 • Gelecekte herkes bilgiye kolayca ulaşabilecek. Tabletler ve ders kitapları gibi bugünün popüler bilgi kaynaklarının yerini Google gözlükleri gibi kontak lensler alacak. Öğrenciler ‘gözlerini kırparak’ tüm bilgilere ulaşacaklar, formülleri ezberlemek zorunda kalmayacaklar. Tüm derslikler üç boyutlu olacak. Öğretmen çok önemli olacak, kılavuzluk edecek, yol gösterecek ve akıl hocası olacak.

 

 • Öğrencinin ‘ders kaçırdım’ bahanesi olmayacak çünkü dersler odasının duvarına yansıtılacak. Roböğretmenler anlaşılamamış konuları tekrarlayacak, ama elbette gerçek öğretmenlerin yerini tutamayacaklar, çünkü mentorluk yapamayacaklar. Okullar ve sınıflar yine de olacak ve çocuklar okullarda sosyal beceriler kazanacaklar.

 

 • Internet önemli ve gerekli! Internetten mahrum kalan çocuklar sosyal olarak başarısız olurlar. Çocuklar, hem diğer çocuklarla birlikte olup, kıskançlık, paylaşım, kavga gibi insani duyguları sosyalleşerek yaşamalı, hem de sosyal medyayı öğrenmeliler.

 

 • Internet artık camların, gözlüklerin, kontakt lenslerin içerisinde olacak. İnsanlar birbirlerini takacakları akıllı gözlüklerle tanıyacaklar, kişilerin yüzlerini tanıyabilen cihazlar sayesinde bir insanın yüzüne bakmakla onun özgeçmişini tüm ayrıntılarla öğrenmek mümkün olacak.

 

 • Gelecekte üniversite diploması daha önemli olacak. Diploması olmayanların maaşı için bir üst limit olacak ve bunu aşamayacaklar. Varlık ve refah, teknoloji ve bilimden gelecek.

 

 • Geleceğin en büyük üniversitesi iCloud, yani bulut olacak. Günümüzde bile MIT ya da Stanford’daki derslere Internet ile erişilebilse de, uzaktan eğitimi bırakanlar yüzde 90 gibi çok yüksek oranlarda. Çünkü burada ev ödevi, değerlendirme, yönlendirme ve hatta akranlar arası yarışma ve yanı sıra kılavuzluk edecek kimse yok. Eğitimde başarı için iletişim, kişisel dokunma şarttır. Bu yüzden öğretmenler hep olacak.

 

 • Robotlar öğretmenin elinden işini alamayacak. Kendini tekrarlayan işler, yani brokerlik, acentelik gibi meslekler robotlar tarafından yapılacak. Ama çöpçülük, bahçıvanlık, polislik, inşaat işçiliği gibi meslekler gelecekte hep olacak. Yaratıcılık, hayal gücü gerektiren konularda robotlar çalışamayacak.

 

 • Zekâ, geleceği görmek, geleceği tasarlamak demektir. Başarılı ve zeki insanlar, 10 yıl, 20 yıl sonrasını düşünür. Daha az zekiler ‘Şu an ne yapabilirim?’ derler ve kısa vadeli düşünürler. Bu, parayla satın alınamayacak bir beceridir.

 

 • Gençler her şeyi Facebook’a yüklüyor. 15-20 yıl içinde duygu ve anılar da SMS olarak gönderilip, sosyal medyada paylaşılacak. İlk kullanıcılar çocuklar olacak. Bugün Japonya’da gençler partide kulaklık takıyor, size ilgi duyan varsa kulaklıklar aşağı yukarı inip çıkıyor.

 

 • Tuvaletlerde çipler olacak ve likit biyopsi yapacak. Kanser genlerinizi size oluşmadan tuvalet söyleyecek. Üç boyutlu tasarımları evinizin salonunda yapacaksınız. İnsan organlarının çıktısını yazıcıdan alacaksınız. Kendi hücrelerinizden böbreğinizi salonunuzda üreteceksiniz.


Prof. Dr. Michio Kaku’nun gelecekle ilgili bu ilginç değerlendirmelerinin bir kısmını olsun görebilmek dileğiyle…

 

Kaynaklar:

http://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/

www.haberturk.com/


Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com'a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.