Depresif Ruh Halinden Çıkmanın 4 Yolu
Yazan: Psk. İpek Şensu - 22.12.2016

Bugünlerde çok mu duygusalsın? Çabuk sinirleniyor bağırıp çağırıyor, ortalığı birbirine mi katıyorsun? Bazen de dokunsalar ağlayacak haldesin ve hatta neden olduğunu bilmeden saatlerce ağlıyor musun?

ERGENLİĞE HOŞ GELDİN !!!

Ergenlik, genelde kıllanmak, sivilcelenmek, regl olmak, uzamak, göğüslerin büyümesi gibi fiziksel etmenlerden fark edilse de, aslında en büyük değişim duygularda oluyor. Neden mi? Değişen hormon seviyelerinden dolayı tabii ki...

Daha bilimsel konuşmak gerekirse, ergenlik döneminde salgılanmaya başlayan bazı hormonlar, duygularımızı kontrol eden sinir hücrelerini doğrudan etkilerler. Bu yüzden, bir gün mutlu, bir gün mutsuz hissetmek, ani öfke patlamaları yaşamak ve ağlama krizlerine girmek son derece normaldir.

Bu durumu hafifletmenin birkaç yolunu listeleyelim. (Senin başka bir fikrin varsa aşağıdaki "Yorum" kısmına yazıp, bizimle paylaşabilirsin.)

1) Spor yap. 


Spor, enerjini atıp dikkatini yöneltebileceğin mükemmel bir yoldur. Peki sen hangi tür sporlardan hoşlanıyorsun? Tercihin, voleybol, basketbol gibi takım sporları mı, yoksa yüzme ya da tenis gibi daha bireysel sporlar mı? Belki de sadece bisiklete binmekten ya da koşmaktan zevk alıyorsundur. Hangisi olursa olsun, hareket etmek, hem fiziksel hem de ruhsal durumun için son derece yararlı.

2) Bir hobi edin.


Ailen evde sürekli üstüne geliyorsa, evden çık ve sosyalleşebileceğin bir alan bul kendine. E sürekli gezemeyeceğin için, bunu bir fotoğrafçılık kursunda yapmaya ne dersin? Ya da dans kursunda? Belki de pasta yapım atölyesine katılıp, yaptığın kurabiyeleri günün sonunda yiyebilirsin. Dikkatini başka bir alana verdiğinde, okul stresinden ya da evde yaşadığın gerilimden de uzaklaşmış olursun.

3) Ağla.

Canın ağlamak mı istedi? Ağla o zaman. Yalnız sana tavsiyem, ağlaman bittikten sonra dışarı çıkıp yürümen ya da duş alman olacaktır. Kendini kesinlikle daha iyi hissedeceksin.4) Yalnız değilsin.

Her birey bu dönemlerden geçiyor. Merak etme, yalnız değilsin! Güzel haber, yakında bu dönemin etkilerini daha az hissedecek bir olgunluğa geleceksin! O güne dek, lütfen kendine çok iyi bak!

 

Kaynaklar: 

http://www.hurriyet.com.tr/ergenlik-bunalimi-ne-zaman-sona-erer-38698058

https://www.cevapsepeti.com/ergenlikte-psikoloji-nasil-iyi-hissederim/

http://www.kizlararasinda.com/bedenim/ergenlik/yazi/ergenlikte-ruh-hali-degisimleriyle-basa-cikmanin-7-yolu