Hazırlayan: Dr. Sibel Şensu – 18.01.2017Ergenlik dönemindeki çocuklarımızı geleceğe hazırlarken, onlara güvenli seksi ve istenmeyen hamileliklerden korunma yöntemlerini de anlatmamız gerekir.
 

Elbette, günümüzde bilgi kaynaklarına ulaşmak eskisinden çok kolay! Internet ve her türlü yayın ellerinin altında! Büyük olasılıkla biz bu konuları nasıl konuşacağımızı düşünüp kıvranırken onlar çoktan birçok ayrıntıyı öğrenmiş olacaklar.

Ve yine büyük olasılıkla biz uygun cümleleri kurmaya çalışırken ya bizimle dalga geçecekler ya da çoktan çekip gitmiş olacaklar. Yine de gerektiğinde elimizin altında doğru bilgiler olmasında fayda var. Ve ortada çok fazla yalan yanlış söz dolaştığından, bu konuda “en doğruyu” bildiklerinden emin olsak iyi olur.

Hamilelikten korunmak isteyenler için %100 etkili ve güvenilir yol, tahmin edeceğiniz gibi, seks yapmamaktır! Ama, “bir sonrakine geçelim” diyenler için günümüzde pek çok seçenek var. Bu seçeneklerle belli yüzdelerde, kimi ile daha az ve kimi ile bayağı yüksek oran ile hamilelikten kaçınmak mümkün. Gelgelelim, bunun üstüne olmuşken, bir de ‘cinsel yolla bulaşan hastalıklardan’ kaçınmayı da eklemek istiyorsak, “kondom” yani “prezervatif” kullanmayı da ihmal etmemeliyiz. Çünkü hamileliği önleyebilen bir çok yöntem, ne yazık ki bulaşıcı hastalıkları önleyemiyor.

Bir de, unutmayalım ki devlet, doğum kontrolü konusunda ücretsiz destek veriyor. Yani bağlı olduğunuz sağlık ocağına, ana – çocuk sağlığı merkezine veya devlete bağlı başka bir sağlık kurumuna gittiğinizde kondom, hap veya spirali ücretsiz olarak alıyorsunuz.

İnsan doğum kontrolü yöntemine karar verirken yaşını, cinsel ilişki sıklığını, günlük yaşam alışkanlıklarını ve varsa,  diğer hastalıklarını dikkate almalı. Örneğin doğum kontrol haplarını daha gençler tercih ederken, spirali biraz daha ileri yaştaki doğum yapmış kadınlar tercih edebilirler. Hormonların yan etkilerinden çekinenler, kondom veya hormonsuz spirali seçerken, çok çocuğu olan ve başka çocuk istemeyen çiftler (kadın veya erkek), tüplerini bağlatmak isteyebilirler. Her gün hap almayı unutacağını düşünenler, aylık depo bir hormon enjeksiyonunu, spirali veya kondomla korunmayı daha akla yakın bulabilirler. 

Kısacası, hangi yöntemle hamilelikten korunacağına herkes kendi özelliklerine göre karar vermelidir. Bu konuda seçenek çoktur ve herkese uyacak tek bir doğru yoktur! 

Ama konumuz, daha genç kişilerin korunması olduğundan, tüm yöntemler arasında onlara en uygun olanların, doğum kontrol hapı başta olmak üzere, hormonal yöntemler ve erkek kondomu olduğunu düşünebiliriz.

Doğum kontrol yöntemlerini şöyle gruplandırabiliriz:

 1. Rahim içine yerleştirilen araç (yani spiral)
 2. Hormonal yöntemler
  1. Doğum kontrol hapı
  1. Doğum kontrol iğnesi
  1. Yama
  1. Vajinal halka
 3. Bariyer yöntemleri
  1. Kondom, erkek için (yani prezervatif)
  1. Kondom,kadın için
  1. Diyafram ve servikal başlık, kadın için
 4. Spermisid (sperm öldürücü ilaç), erkek için
 5. Kalıcı ve geri dönüşümsüz yöntemler
  1. Tüplerin bağlanması, kadında
  1. Vazektomi, erkekte
 6. Takvim yöntemi

Peki, bu yöntemlerden hangisi daha güvenilirdir, yani hamile kalmaktan daha iyi korur?

 • Bunlar arasında en yüksek koruyuculuğu olan yöntemler, kadında tüplerin bağlanması ve erkekte vazektomidir. Bunlar cerrahi işlemler olup, doğru yapıldıklarında, hamilelik riskini tümüyle ortadan kaldırırlar.
 • Bunlardan sonra en güvenilir yöntem, hormonal bir yöntem kullanmaktır. Haplar düzenli şekilde alındıklarında %99’a yakın koruma sağlarlar. Doğum kontrol iğneleri, yamalar ve vajinal halka da benzer koruma oranına sahiptir.
 • Erkek kondomları, en sık kullanılan korunma yöntemlerinden olsalar da, koruyuculukları biraz daha düşüktür (%85-98) ve dikkatle kullanılmaları gerekir. Kondomların en iyi taraflarından biri, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bariyer oluşturmalarıdır.
 • En az güvenli yöntemlerden biri ise, kadının adet döngüsünü takip ederek en riskli günleri tahmin ettiği ve o günlerde korunmasız seksten kaçındığı takvim yöntemidir (%75-88).


Yöntemlerle ilgili daha geniş bilgi isterseniz yukarıda yer alan seçenekleri tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Dileğimiz, gençliğe ilerleyen çocukların, sağlıklı, güvenli, keyifli ve seçimin kendi ellerinde olduğu bir cinsel yaşama hazır hale gelmeleri!Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.