Yazan: Op. Dr. Gülay Dalkılınç / Genel Cerrahi Uzmanı – 14 Temmuz 2017

Dokuz ay dört gözle beklediğiniz, düşündükçeheyecanlandığınız oğlunuz doğmuş, büyümeğe başlamıştır bile. Günler ışıkhızıyla geçer. Gün gelir yanınızda yörenizde dört dönen oğul, karşınıza ergenolarak çıkar.

Ergenlikle beraber sorunlar da büyür, şikayetler de. Sözgelimi oğlunuz size memesininbüyüdüğünü, şiştiğini söyleyebilir.

Jinekomasti, erkeklerde anormal meme büyümesidir. Pubertaljinekomasti erkeklerin ergenlik döneminde % 70 sıklıkla görülür. Yaklaşık 3 – 4yıl içinde kaybolur. % 10 sıklıkla da kalıcı olur. 

Glandüler, lipomatöz ve miks tip olmak üzere üç tipi vardır. Glandülertipte meme dokusu, lipomatöz tipte yağ dokusu, miks tipte ise her iki dokuda daartış görülür.

Bitmeyecekmiş gibi gelen ergenlik dönemi geçtiğinde, jinekomasti (memelerdebüyüme) devam edebilir.

Yapılan fizik muayene sonrası çekilen meme ultrasonunda ne tip meme büyümesiile karşı karşıya kalındığı öğrenildikten sonra durup düşünmek gerekir. Pubertaljinekomasti, tedavisi olan selim hastalıktır.

Tedavide liposuction (vakumla yağ alma) seçeneklerden biridir. Bu,lipomatöz tipteki jinekomastiler için uygun bir yöntemdir. Glandüler ya da mikstipteki jinekomastilerde ise liposuction yerine cerrahi olarak dokularınçıkarılması daha uygun olur. Bu da ameliyathane şartlarında genel anestezi ileyapılan bir işlemdir.

Bu dönemi kaygısız geçirmek ve dikkati memelerden uzaklaştırmak, hem ergeninhem de ebeveynin ruh sağlığı için oldukça önemlidir.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. http://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.