Arşiv

Bayram

Yazan: Sibel Şensu – 25 Haziran 2017

Bayram” sözcüğünün insanın içine çocukça bir mutluluk kattığını inkar edecek var mı aranızda? “Bayram sevinci” diye bir deyimimiz bile var. “Bayram”, “sevinç” ve “çocukça bir mutluluk” birbirine çok yakışıyor demek ki…

Elbette, yaşamın ağır koşulları,  bayrama denk gelen günleri bir “bayram sevinci” içinde yaşamamıza engel olabilir. Yine de, biz, bayramınızı sevinç içinde geçirmenizi dilemek ve çocuk edebiyatının usta şairlerinden biri olan Şükrü Enis Regü’nün* “Bayram Yeri” şiiri ile sizlerle birlikte çocuksu bir mutluluğu hissetmek istiyoruz.

Bayram Yeri

Anne, bugün bayram
Haydi giydir yeni esvaplarımı! 
Saçımı tara, mendilimi ver! 
Bugün çok güzel olmalıyım,

Elini öpeceğim babamın, amcamın
Sonra bayram yerine gideceğim!

Görsen neler var bayram yerinde,
Beş kuruşa atılan tüfekler,
Hele o salıncaklar, horoz şekerleri.
Sıra sıra dizilmiş oyuncaklar

Atlı karıncalar üstünde
Dönüp duruyor çocuklar!

* Şükrü Enis Regü, 1923’de Çankırı’da doğdu. Uzun yıllar Doğan Kardeş dergisinde sayfa sekreterliği ve yöneticilik yaptı. Çocuk edebiyatı ile yakından ilgilendi, çocuk şiirleri, öyküleri ve masalları yazdı. Yankı Yayınevi’ni kurdu. 1976’da İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.