Arşiv

Dünya Saatine Bir Gün Kaldı

2007 yılında Avustralya’da başlayan ve iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için düzenlenen Dünya Saati (Earth Hour), dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden biridir. 

World Wildlife Fund’ın (WWF) organizasyonu ile, yüzlerce kentte milyonlarca insanın bir saatliğine ışıklarını kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Dünya Saati’ne 2016 yılında, Türkiye de dâhil olmak üzere, 178 ülke, 7000’den fazla kent ve 2 milyardan fazla insan katıldı. 

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan bu etkinlik kapsamında, kentleri ve ülkeleri temsil eden anıtsal yapılar başta olmak üzere binlerce binada ışıklar bir saatliğine kapatılacak. Paris’te Eyfel Kulesi, Londra’da Buckingham Sarayı, Barselona’da La Sagrada Familia,Vatikan’da St. Peter Bazilikası, Rio de Janeiro’da İsa Heykeli, Newyork’ta Empire State Binası ve Times Meydanı, Rusya’da Kremlin Sarayı ve Mısır Piramitleri bu kampanya için ışıklarını kapatan yapılardan sadece bir kısmı.

Türkiye’de Dünya Saati etkinliği, WWF Türkiye organizasyonu ile düzenleniyor. 2010 yılından beri bir saat boyunca ışıkları kapatılan Boğaziçi Köprüsü’ne 2012 yılında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve son beş yıl içinde ise Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, İzmir Saat Kulesi, Sultanahmet Cami ve Ortaköy Camii gibi anıtsal yapılar da eklenerek Dünya Saati’nin önemli sembolleri arasına girmiş oldular. Her yıl yeni anıtsal yapıların eklendiği kampanyaya bunların dışında 44 valilik ve belediye ile 400’den fazla kurum da katılıyor. 

Dünya Saati, hem ulusal hem de uluslararası medyada büyük ilgi gören bir etkinlik aynı zamanda. 

Siz Ne Yapabilirsiniz?

İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla başlatılan bu kampanya, artık “bir saat”in ötesine geçerek tüm çevre sorunlarının gündeme getirilebileceği ve yılın bütününe yayılan önemli bir tartışma zemini de yaratmaktadır. Üzerinde soluk alıp verdiğimiz gezegenimizdeki sıkıntıları dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak için Dünya Saati etkinliği oldukça önemli bir fırsat niteliğinde.

Ülkemizde küresel iklim değişikliği konusunu geniş kitlelere ulaştırmayı başaran Dünya Saati, işte tam da bu nedenle her yıl katılımı daha da fazla artırmayı hedefliyor. 

Bu kapsamda, 25 Mart 2017 Cumartesi günü 20.30 ila 21.30 saatleri arasında herkes, ışıklarını bir saat süresince kapatarak iklim mücadelesine katılmaya davet ediliyor.

Siz de 25 Mart günü ışıklarınızı bir saatliğine kapatmayı lütfen unutmayın. Ayrıca, Dünya Saati gecesinde çektiğiniz fotoğrafları, #DünyaSaati etiketiyle sosyal medya hesaplarınızdan yorumlarınızla birlikte paylaşıp bu küresel hareketin parçası olabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

KAYNAK:

http://www.dunyasaati.org

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.