Arşiv

Dünya Sivil Havacılık Günü

Gökyüzü ve uçmak kadar içimizi mutlulukla dolduran kaç şey sayabilirsiniz?

Göğün maviliği, uçsuz bucaksızlığı, erişilmezliği ve bir kuş gibi, enginliğine dalıp, alıp başını gidebilmek arzusu!

Hepsi bu değil! Hava taşımacılığı endüstrisi, tüm dünyada sosyo-ekonomik gelişmenin itici güçlerinin başında geliyor. Ekonominin büyümesi, iş alanları yaratılması, turizmin desteklenmesi, yabancı yatırımların ve uluslararası ticaretin artması açısındanda önemi büyük. Her gün sadece ülkemizde yaklaşık 350.000 kişi ve dünyada 2016’da 3.7 milyar kişi hava yolu ile taşınmış. Bir ülkeden diğerine yolculuk eden 100 kişiden 54’ü havayolunu tercih etmiş. Bu verilere, 2017 yılı itibariyle havada taşınan yaklaşık 60 milyon ton kargoyu da ekleyelim. Öyle büyük bir iş alanı ki, bu sektör sayesinde dünyada tam 63 milyon kişi bir işe ve gelire sahip olmanın huzurunu yaşıyor.

1992 yılında alınan genel kurul kararı ile Birleşmiş Milletler’e bağlı kuruluşlardan biri olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) kuruluş tarihi olan 7 Aralık günü, tüm dünyada uluslararası sivil havacılığın önemini ve değerini vurgulamak amacıyla “Uluslararası Sivil Havacılık Günü” olarak ilan edilmiştir.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), havayolu taşımacılığının güvenliliği ile ilgili uluslararası standartlar geliştirmekten sorumlu olup, her Dünya Sivil Havacılık Günü’nde dünyanın her tarafında çeşitli toplantılar ve benzeri aktivitelerle hava taşımacılığının önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor. ICAO’nun 2015-2018 yılları için belirlediği “Hiçbir Ülkenin Geride Kalmaması için Birlikte Çalışıyoruz.” başlıklı teması kapsamında, ülkemiz de dünya genelinde sivil havacılık faaliyetlerinin uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği içinde sürdürülmesi konusunda işbirliği içinde çalışmalarını yürütmektedir. 

Türkiye, 2016 yılı itibarı ile, kurucu üyesi olduğu ICAO’nun karar organı olan Konsey Üyeliği’ne yıllar sonra adaylığını açıklamış ve büyük bir oy çoğunluğu ile seçilmiştir. Buna göre; üç yıl boyunca üstlendiği bu görev kapsamında küresel ölçekte sivil havacılık standartlarını ve regülasyonlarını belirleyen ve onaylayan aktörlerden biri olmuştur. 7 Aralık günü ülkemizde de çeşitli bilinçlendirme çalışmaları ile kutlanmaktadır.

Havacılık ve uluslararası hava taşımacılığı, tüm dünyada barışın ve zenginliğin araçlarından biri kabul edilmekte. 2015 ile 2018 arasındaki dönemde “HİÇBİR ÜLKE GERİDE KALMAYACAK ŞEKİLDE BİRLİKTE ÇALIŞALIM.” teması ile birleşilmişken, bu amaca hizmet edecek aktivitelerin yanında olmamak mümkün mü?

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.