Tehlikeler

Kazalar İstenmeyen Sonuçlara Neden Olabilir

Derleyen: Sibel Şensu – 23.09.2016

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı her türlü üzüntüden korumak istiyoruz. Bununla birlikte, kazalarla en sık oranda karşılaştıkları yaş gruplarından biri; ergenlik…

Bu kazalar çoğunlukla ufak üzüntülerle atlatılsa da,  ne yazık ki, 10 ile 19 yaş arasındaki çocuklarda,  tüm dünyada, kazalara bağlı can kayıplarının büyük hızla arttığı bildiriliyor. Özellikle erkek ergenler daha da büyük risk altında.

Ehliyet alma yaşı 18 olsa bile hem habersiz alınan otomobillerin, hem de motosiklet veya bisikletlerin uygunsuz koşullarda kullanılması, bu sonucun en önemli nedenlerinden biri.  Bunu spor yaralanmaları izliyor.

Ergenler bazı risklere özellikle açık görünüyorlar, çünkü güvenlik önlemleri konusunda yeterince dikkatli değiller. Üstelik risk aldıkları zaman daha çok beğenildiklerini düşünüyorlar, heyecan duyuyorlar, özellikle yaşıtlarının hayranlığını kazandıklarına, özgürleştiklerine, yetişkin gibi göründüklerine inanıyorlar.

Ayrıca, psikologlar, bazı ergenlerin kendine zarar verme, sınırlarını sonuna kadar zorlama gibi ölümcül olabilecek eğilimleri olabileceğini de düşünüyor.

Kazalara bağlı ölümler, ergen kayıplarının ilk nedeni. Oysa bu kayıpların en az üçte birinin önlenebilir olduğu bildiriliyor. Uzmanlar, birden çok tarafın, örneğin, ailenin, ergenin, devletin, belediyelerin ve eğitimcilerin kendilerine düşen alanlarda önlemler almasını öneriyor.

KAYNAKLAR:

Merrick J et al. Adolescent injury risk behavior. Int J Adolesc Med Health. 2004;16 (3):207-13.

Tursz A et al. Risk-taking behavior and accidents in adolescence in developed countries. Rev Epidemiol Sante Publique. 1986; 34 (2):81-8.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.