İlişkiler

Çalışan Annelere İyi Gelecek İpuçları

Yazan: Sibel Şensu – 28 Haziran 2017

Çoğu çalışan anne, hem iş hem de ev yaşamını düzen içinde yürütmek için çaba harcarken, bir yandan da çocukları ile yeterince ilgilenemediğine ilişkin yoğun bir suçluluk yaşar. İş yaşamı içinde olmak onlar için ekonomik, sosyal ya da akademik yönden bir gereklilik olsa da, düşüncelerinin bir yerinde “asıl” görevleri olan anneliği ihmal ettiklerini söyleyen bir sesle de mücadele etmek zorunda hissederler kendilerini. Karşı karşıya oldukları pek çok sorun olduğu doğruysa da, tercihi çalışmaktan yana olan bir annenin birçok avantaja sahip olduğunu da unutmamak gerekir.

Çalışan annelerin yaşamlarını denge içinde ve daha kolay yürütebilmelerine yardım edecek ve böylece kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak bazı ipuçlarımız var:

1. Çevrenizde size destek olabilecek kişiler bulun.

Çalışan bir anne iseniz, çevrenizde, zor anlarınızda yardım isteyebileceğiniz kişiler olmasına gayret edin. Bu kişiler, aileden, akrabalardan, aile dostlarından ya da yakın arkadaşlardan birileri olabileceği gibi, güvenilir bir komşu ya da gerektiğinde ufak bir ücret karşılığı yardıma çağrılacak bir kişi de olabilir. Çocuğunuz hastalandığında onunla evde kalabilecek veya göz kulak olabilecek güvenilir bir kişinin var olduğunu bilmek sizi çok rahatlatacaktır. Örneğin; kızımın ilkokul dönemlerinde, bir süre komşum, bir süre de apartmanımızın girişindeki bakkalın genç kızı okul çıkışı onu karşılamış ve ben gelene kadar göz kulak olmuştu. Bu, yoğun trafikte eve dönmeye çalışırken duyduğum stresi ve geç kalma kaygısını biraz olsun hafifletmişti.

2. Suçluluk hissetmeyin.

Çalışma yaşamını tercih eden bir anneyseniz, bu tercihiniz nedeni ile suçluluk hissetmeyin.Bunu seçmenizin akılcı bir nedeni vardır. En önde gelen nedenlerden biri ekonomik nedenlerdir. Günümüz dünyasında, hele büyük şehirlerden birinde yaşıyorsak, hem ailemizin hem kendimizin sağlığı, refahı ve gelişimi için bir miktar daha fazla kazanca ihtiyacımız olacağı bir gerçektir. Aile gelirine katkıda bulunmaya çalışmanız, utanılacak ya da üzülünecek bir durum değil, gurur duymanız gereken bir tercihtir.

Eğer ekonomik değil, sosyal nedenlerle ya da yaptığınız eğitimin toplum adına bir işe yaraması gibi nedenlerle çalışmayı seçtiyseniz, yine haklı bir seçim yaptığınızı düşünmelisiniz. Kadınlar da erkekler kadar iş yaşamı içinde olmayı hak etmekteler. İş yaşamı, hem kendinizi geliştirmenize, hem de bilgi ve becerilerinizi toplumla paylaşmanıza olanak sağlar. Üstelik bunun karşılığında size bir ödeme de yapar. Seçiminizin arkasında durun ve kendinize neden bu seçimi yaptığınız hatırlatın!  

3. Düzen kurun, düzene uyun ve işleri paylaştırın.

Yaşamınızı ve işlerinizi planlamak sizi çok rahatlatacaktır. Gelecek günlerde, hatta aylarda kendinizle, ailenizle ve çocuğunuzla ilgili yapılacakları takvime veya bir not defterine işaretleyin. Böylece toplantıları, kurs saatlerini, yapılacak ödemeleri, okul görüşmelerini, özel günleri ve buna benzer diğer olayları aklınızda tutmanız gerekmez. Önceden takviminizi kontrol eder, gerekli hazırlıkları yaparsınız. Bazı önemli ayrıntıları atlama korkusu yaşamaz, bazı önemli tarihleri unutup daha sonra suçluluk hissetmezsiniz.

Yapılacaklar listesi hazırlayıp biten işlerin yanına işaret koymak da size kendinizi iyi hissettirir. Bunun yanı sıra, listenize bakarak çevrenizdekilere işleri delege etmeyi bilmeli ve her şeyi üstlenmeye çalışmamalısınız. Gönüllü kişilere, örneğin aile büyüklerine bazı sorumluluklar vermek ya da bazı işleri küçük ödemelerle üstlenecek kişilerle çalışmak, herkese hayal edemeyeceğiniz kadar iyi gelebilir.

Tercihiniz bu yönde ise, çalışan bir anne olmanın size, ailenize ve topluma neler kazandırdığına odaklanın. Çocuklarınızla olduğunuz her anın ise tadını çıkarmayı asla unutmayın!

Hepinize sevgiler…

KAYNAKLAR:

www.sciencedaily.com

https://www.consumerhealthdigest.com/womens-health

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.