İlişkiler

Mükemmeliyetçi Gençlere Kendilerini İyi Hissetmeleri İçin Nasıl Yardım Edebiliriz?

Yazan: Süper Ergen Ekibi – 24 Mayıs 2022

Rekabet koşullarının giderek kızışması ve toplumsal ya da ailesel beklentilerin artması günümüz gençlerinin gerçekçi olmayan hedefler ya da hayaller peşine düşmesine neden olabilir. Bazı gençler mükemmeliyetçilikleri nedeni ile, ne kadar yüksek akademik başarılar edinseler de, anksiyete içinde olabilirler. Ya da, okulda başarısız olduğunu, bu nedenle arkadaşları tarafından sevilmediğini ya da küçük görüldüğünü düşünen bir ergenle birlikte olabilirsiniz. Bu ve buna benzer nedenlerle ruhsal yönden kötü hisseden ergenlere ve gençlere nasıl yardımcı olabiliriz?

2018 yılında yayımlanan bir çalışma, ergenlerin kendileri ile algılarının duygusal sağlıkları açısından çok önemli rol oynadığını göstermiştir (1). Bu çalışmaya göre, destekleyici bir sınıf ortamı ve olumlu sosyal ilişkiler de ergenlerin iyi hissetmesini sağlamaktadır. Ergenlerin kendileri ile ilgili olumlu algılara sahip olmaları iyilik hallerini çok etkilemektedir. Eğer bir öğrenci kendisi ile ilgili olumlu algılara sahipse, diğerleri ile daha rahat ilişki kurmakta ve okul olanaklarından daha fazla yararlanmaktadır.

Gençlere kendileri ile ilgili algılarını olumlu bir rotaya çevirmelerinde yardımcı olacak bazı öneriler bulunmakta:

  • Egzersiz yapmak yararlı. Ergenlerin ve gençlerin düzenli egzersizden yararlandığını gösteren birçok araştırma mevcut. Dünyanın her köşesinden 38 çalışmanın gözden geçirildiği bir güncel araştırmada fiziksel aktivite, çocuklarda ve ergenlerde, tek başına, kendine güveni ve kendi ile ilgili algıları olumlu yönde etkilemektedir (2). Okulda ya da toplu ortamlarda yapılan egzersizlerin evde yapılanlardan daha etkili olduğu da görülmüştür. Ergenlerin kendileri ile ilgili algılar, fiziksel çekicilikleri ve vücut görüntüleri ile güçlü bir bağ içindedir.
  • Sadece öz güven değil,  öz şefkat de önemli. Kristen Neff, “Kendine Nazik Olmanın Kanıtlanmış Gücü” adlı kitabı ile ‘başarısızlıkları ve kusurları karşısında kendilerine şefkat gösterebilenlerin kendilerini sürekli yargılayanlara göre daha huzurlu yaşadıklarını’ gösterdi (3).
  • Sosyal karşılaştırmalardan kaçınmak gerek.  Özellikle sosyal medya, günümüz gençliğinin kendini devamlı başkaları ile karşılaştırmasına ve ‘iyi görünmeye’ çalışmasına neden oluyor. Ergenlerde yapılan bilimsel çalışmalarda, herkesin herkesi ‘izlediği’  sosyal medya ortamı ile depresyon, anksiyete, yalnızlık hissi ve bir şeyleri kaçırıyor olma kaygısı arasında ilişki saptanmış. Kendi postlarının aldığı beğeniler ile arkadaşlarının aldığı beğeniler bile bir anksiyete nedeni ile olabiliyor. Sosyal medyanın bu tuzağından kaçınmak gerekiyor. Ayrıca, okulların sınav notlarını herkese açık olarak yayınlamaması, öğrencileri becerilerine göre gruplandıran aktivitelerin azaltılması, öğrencilerin küçük başarılarının da ödüllendirilmesi gibi yaklaşımların öğrencilerin kendilerini diğerleri ile karşılaştırmalarını azaltabileceği düşünülüyor.
  • Yabancılara yardım etmenin inanılmaz gücü. 2017’de 618 ergen ile yapılan dört yıllık bir izlem  çalışması daha nazik ve yardımsever ergenlerin daha yüksek öz güvene sahip olduğunu göstermiştir (4). Dahası, yabancılara, yani aile ve arkadaşlar dışında kalan kişilere yardımcı olanların daha da iyi hissettiğini ortaya koymuştur. Ergenlerin ve gençlerin sosyal yardım projelerinde yer alması onlara kendileri dışında bir evren olduğunu öğretecek ve kendilerinin ötesindeki bir dünyaya yardım ederek daha olumlu, amaç sahibi ve güçlü olmalarını sağlayacaktır.

Güzel günlere…

KAYNAKLAR:

  1. Oberle E. Early Adolescents’ Emotional Well-Being in the Classroom: The Role of Personal and Contextual Assets. J Sch Health. 2018 Feb;88(2):101-111. 
  2. Liu M, Wu L, Ming Q. How Does Physical Activity Intervention Improve Self-Esteem and Self-Concept in Children and Adolescents? Evidence from a Meta-Analysis. PLoS One. 2015;10(8):e0134804. Published 2015 Aug 4. doi:10.1371/journal.pone.0134804.
  3. Kristen Neff . Öz Şefkat. Kendine Nazik Olmanın Kanıtlanmış Gücü. Diyojen Yayıncılık. 2021
  4. https://greatergood.berkeley.edu/article/item/five_ways_to_help_teens_feel_good_about_themselves. Erişim Nisan 2022

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.