Özel Ergenler

Engel Tanımayan 10 Ünlü

Bilirsiniz, kimi insan vardır, en ufak bir esintide dalından kopup giden bir yaprağa benzer. Kimi insan ise şiddetli fırtınayla eğilip bükülse de her şeye rağmen hayata tutunan, kökleri sağlam ve derinlere inen bir ağaca… 

Böyle insan, karşısına çıkan zorlukları güçlü ve dirençli kalarak saygıyla kucaklar. Aslında kucakladığı, yaşamın ta kendisidir. 

Süper Ergen’in bu yazısını böyle insanlara ayırdık. İşte önemli sağlık sorunlarına rağmen, dünyaya iz bırakan on ünlü kişi:

Aşık Veysel… 6 yaşında çiçek hastalığı nedeniyle görme engelli olan büyük halk ozanımız, birbirinden değerli eserleri ile gönlümüze yerleşmiştir.

Vincent van Gogh… Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ressamlarından olan van Gogh, ağır depresyon hastasıydı.

Ludwig van Beethoven… Ünlü besteci, yaşamının son 25 yılını işitme engelli olarak geçirdi ve o dönemde de değerli besteler yapmaya devam etti.

Albert Einstein… Üç yaşına gelene kadar konuşamayan ünlü bilim adamında öğrenme güçlüğü vardı. Ciddi disleksik ve otistik olduğu düşünülüyordu.

Frida Kahlo… Meksikalı ressam Kahlo, 6 yaşında geçirdiği çocuk felci ve doğuştan var olan spina bifida hastalıkları nedeniyle yürüyemese de yaşamı özgün yapıtlarla dolu olarak geçti.

John Nash… Matematik alanında önemli çalışmalar yapan bir bilim adamı olan Nash, şizofreni hastasıydı.

Stephen Hawking… Bir motor nöron hastalığı olan ALS hastası olmasına ve 2009’dan beri tamamen felçle yaşamasına rağmen fizik alanında çok önemli buluşlar yapmış bir bilim adamıdır.

Stevie Wonder… Dünyanın en sevilen müzisyenlerinden olan Wonder, görme engellidir.

Steven Spielberg… Jurassic Park, Indiana Jones, E.T. gibi filmlerin yönetmeni olan Spielberg, öğrenme güçlüğü çeken bir çocuktu ve okumayı arkadaşlarından iki yıl sonra öğrendi.

Andrea Bocelli… Dünyaca ünlü bir tenor olan Bocelli, 12 yaşında geçirdiği bir kaza ile görme yetisini kaybetmiştir.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.