Sağlık

Ergenlikte  Kahvaltının Önemi

Yazan: Süper Ergen Ekibi – 10 Eylül 2022

Aktif bir günden sonra akşam yemeğine saldıran ergen çocuğunuz ertesi gün, neredeyse on saat sonra, yeni bir güne başlayacaktır. Bu arada hızla gelişmekte olan bedenini oluşturan milyarca hücre obur bir şekilde depolarını tüketmeyi sürdürürler. Yeni gün yeni aktiviteler demektir. Kış ise okul, kurslar ve yaz ise spor, deniz ya da sosyalleşme…  24 saat boyunca durmadan çalışan ergen bedenler!!

Bilimsel veriler, gencin günlük yaşamında kahvaltının önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Kahvaltı, çocukların ve ergenlerin günlük beslenme ihtiyacının yaklaşık % 30’unu karşılar. Beynin kullanabildiği tek enerji kaynağı glikozdur. Kahvaltı, beyne enerji sağlar ve öğrenmeyi geliştirir.  Çocuklarda beyin daha fazla çalıştığı için daha fazla glikoza gereksinim duyulmaktadır. Bu sebeple, çocuklarda gece boyunca devam eden açlık sonrası beynin çalışabilmesi için kahvaltı çok önemlidir. 

Zihinsel işlevler yanı sıra kahvaltı,  çocukların ve ergenlerin bedensel gelişimleri için de elzemdir. Sabah kahvaltısını atlayan veya yeterli ve dengeli bir şekilde kahvaltı tüketimi olmayan ergenlerde obezitediyabet, kalp – damar hastalıkları, hipertansiyon, metabolik sendrom ve osteoporoz görülme riskinin fazla olduğu bildirilmiştir. Kahvaltının atlanması ile depresyon ve duygusal stres artışı  arasında da ilişki bulunmuştur.

Çalışmalar,  kahvaltı yapmanın öğrencilerin  devamsızlıklarını azalttığını ve akademik başarıyı olumlu etkilediğini göstermiştir.  Kahvaltının çocukların dikkat ve konsantrasyonunu arttırdığı, bilişsel test puanlarını yükselttiği de ortaya konmuştur.

Bu kadar önemli olsa da, çocuklarımız  çeşitli nedenlerle kahvaltıyı atlayabilirler; zamanın yetersiz olması, sabahları iştah olmaması ve ergenlerin kiloları konusunda endişe duymaları bu nedenlerden bazılarıdır. Çocuklara ve ergenlere her gün aynı tip klasik bir sofra yerine farklı kahvaltı seçenekleri sunmak bir çözüm olabilir. Aileye düşen, mutlaka sabahları kahvaltı hazırlamak ve okula gitmeden kahvaltı yapmaya teşvik etmektir. Elbette, sağlıklı besinlerin tüketilmesini sağlamak da çok önemlidir.

Çocuklukta ve ergenlikte edinilen beslenme alışkanlıkları gelecek dönemlerine etki edecektir.  Bu nedenle,  doğru bir  beslenme  eğitimi ile yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmaları sağlanmalıdır.

Sağlıklı günlere,

KAYNAKLAR:

1)Ağmaz M. ADÖLESANLARIN BESLENME BİLGİLERİ İLE KAHVALTI ALIŞKANLIKLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ: BİR DEVLET LİSESİ ÖRNEĞİ. Tez calismasi. 2019.

2)Alecy U et al. Breakfast trends in children and adolescents: Frequency and quality. Public Health Nutrition 2010; 13(11):1795-802.

3)Mullan, B., Wong, C., Kothe, E. et al. An examination of the demographic predictors of adolescent breakfast consumption, content, and context. BMC Public Health 2014;14, 264 .

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.