İlişkiler

Ergenlikte Arkadaşlık İlişkileri Neden Önemlidir?

Yazan: Ece Gökyar – 23.09.2016

Ergenlik, genç bireyin kendisini arayış sürecidir.

Kim olduğuna, hayatta nasıl konumlandığına ve takdir görüp görmediğine dair meraklarının ortaya çıktığı, çocukluktan çıkıp adım adım yetişkinliğe doğru gittiği bir keşif dönemidir.

Sadece çevreye değil kendisine dahi yabancıdır ergen. Her şeyi baştan tanımak, tanımlamak durumundadır.

Arkadaşlık ilişkileri, işte tam da bu noktada önem kazanır. Zira yetişkin dünyasına doğru yol alırken anne babadan kopmak değil ama bir miktar uzaklaşmak, işin doğasında vardır.

Yakın arkadaşlık kurma ve bir grubun üyesi olma ile ergenlik dönemine özgü benmerkezlilik ve yalnızlık arasında gidip gelir ergen.

Arkadaşlık ilişkilerinde ne tür hatalar yapabilir?

Hangi tür arkadaşlarla mutludur?

Arkadaşlıkları hangi hallerde sorunsuz yürüyebilir?

Çatışmaları nasıl çözümlemelidir?

Grup dışında kalmayı kabullenebilir mi?

Arkadaşlığı sürdürmek için neleri göze alabilir?

Bu sırada kendisini bekleyen olası risklerden haberdar mıdır?

Peki ya eskisi gibi kolay arkadaşlık kuramıyor ve gitgide kendi kabuğuna çekiliyorsa ne yapmalıdır?

Bu ve benzeri soruların yanıtlarını bulmak çoğu zaman sadece ergen için değil yetişkin bir birey için de önemlidir.

Hayat, bir açıdan bizim, diğer açıdan seçtiğimiz arkadaşlarımızın yaptıklarıdır” demiş ünlü Amerikalı Yazar Tennessee Williams.

O halde bilinçli davranıp vakit kaybetmeksizin arkadaşlık ilişkileri konusundaki tutum ve yaklaşımlarımızı gözden geçirelim, üzerinde düşünelim. Belli mi olur, belki pek yakında çok değerli bir ergen dostumuz bir sebeple bu konuda yardımımıza ihtiyaç duyabilir. Arkadaşlık ilişkileri derken unutmadan, bu aralar yapılacak işler listemize 2010 yılı yapımı “İlk Aşk” (Flipped) isimli filmi izlemeyi de dâhil edelim. Keyifli seyirler!

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.