Cinsel Eğitim, İlişkiler

Kız Çocuğunuza Regl Dönemini Nasıl Anlatmalısınız?

Yazan: Psk. İpek Şensu – 03.11.2016

Menarş, yani ilk adet kanaması, kız çocuklarının ergenlikte yaşadıkları en önemli değişimdir. İlk adet görme yaşı 12 – 13 olarak düşünülmesine rağmen, bu tarihi etkileyen birçok farklı faktör vardır. Kız çocukları çevrelerinde bunu yaşayan arkadaşlarını gördükçe bu konudaki soruları, endişeleri ve korkuları artar.

İlk olarak hemcinsi olduklarından ötürü anneleriyle konuşmaları gerekmektedir. Anneleriyle çeşitli sebeplerle konuşmak istemeyen ya da konuşamayan kızlar, arkadaşlarından ya da kendilerinden yaşça büyük hemcinslerinden bu konu hakkında fikir almaya çalışırlar.

Annenin bu konu ile ilgili çok rahat konuşabilmesi, sade bir dil kullanması, bu konuyu tabu olarak kullanmaması, kelimelerini doğru seçmesi çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki regl dönemlerini, vücudun değişimini ve bunun getirilerini anlatırken kullanılacak her kelime kız çocuğunun kafasında çok farklı kodlanabilir.

1) BİLGİ VERMEK

Annenin yapacağı ilk şey regl dönemi hakkında en kısa zamanda bilgi vermektir. Eğer ilk adet kanamasını gören kız çocuğunun bu konu hakkında hiç fikri yoksa, paniğe kapılabilir ve hatta bu durumu herkesten saklamaya çalışabilir. Adet görmenin çok normal bir durum olduğu, bunu doğal karşılaması gerektiği sakince anlatılmadır. Ona, “Bebeğin oluştuğu ve büyüdüğü keseye rahim adı verilir ve bu kese her ay hazırlanır, bebeğin oluşabilmesi ve beslenebilmesi için kalınlaşır. Her ay rahim kesesine yumurtalığının ürettiği yumurta bırakılır. Eğer gebelik olmazsa, bu yumurta ve bebek için kesenin hazırladığı ekstra maddeler vücuttan dışarı atılır. Bu atım bir miktar kanla beraber gerçekleşir. Buna da adet kanaması denir.” diyebilirsiniz.

2) İLK ADET GÖRDÜĞÜNDE NE OLACAK?

Adet olduğunda ne yapabileceği hakkında konuşun. Regl döneminde kullanacağı ürünleri anlatın. Pedin nasıl takıldığını gösterin. Sancı hissedebileceğini, bunun normal olduğunu, korkmaması gerektiğini açıklayın. İlaçtan ziyade sıcak su torbasının ve hafif egzersizlerin yararını anlatabilirsiniz.

3) HİJYENİN ÖNEMİ

Regl dönemlerinde temizliğin ve hijyenin nasıl sağlanacağı anlatılmalıdır. Ped kullanımı, pedin sık sık değişmesi gerektiği, banyonun önemi sık sık tekrarlanmalıdır.

Bazı yörelerimizde hala daha regl kanının “pis” kan olduğu inanışı yaygındır. Bir kız çocuğunun da bu kanı pis ve iğrenç bulabileceği çok normaldir. Bu kanın “pis” ve “iğrenilecek bir şey” olmadığı anlatılmalıdır. Bu kanın, bebeklerin oluştuğu yerden geldiği, pis olamayacağı vurgulanabilir; eğer pedini sık sık değiştirmez ve duş almazsa pis bir koku oluşabileceği de söylenmelidir. Ancak burada da çok ince bir çizgi vardır. Bu konuda fazla sert olursanız, bu titizlik kızınızı korkutabilir.

4) KONUŞUN

“Bu konuşmayı bir kez yapacağım ve bir daha bu konuyu açmayacağım.” demeyin. Bu tarz konuşmalar hayatınızın bir parçası olsun.

Bunun ayıplanacak, utanç verici bir şey olmadığını anlaması, kendisi, ilerideki cinsel hayatı ve cinsel kimliğinin oluşma süreci açısından çok önemlidir. Kızınızın her zaman size güvenebileceğini ve size danışabileceğini bilmesi gerekir. Bu güveni, her zaman ulaşılabilir olarak ve onu yargılamayarak verebilirsiniz.

5) DİĞER ÖNEMLİ KONULAR

Kızınız büyüdükçe konuşmanız gereken konular farklılaşır. Belli bir süre sonra sizinle doğum sürecini konuşmak isteyebilir. Filmlerde ve dizilerde gördüğü o sahnelerin gerçeği yansıtmadığı anlatılmalıdır.

Daha sonra mutlaka adet kanamasıyla doğurganlık arasındaki ilişki anlatılmalıdır.

Son olarak da doğum kontrol yöntemleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları ayrıntılı olarak konuşulmalıdır.

KAYNAKLAR:

https://www.hurriyet.com.tr/aile/kizima-regl-olacagini-nasil-anlatmaliyim-418661

http://www.hthayat.com/anne-ve-cocuk/saglik/haber/1027033-kizima-adet-gorecegini-nasil-anlatmaliyim

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.