İlişkiler

Koç Ebeveyn

Yazan: Hasan Duran / profesyoneldunya.blogspot.com – 02.12.2016

Elbette biz ebeveynlerin en büyük önceliği ve beklentisi, çocuklarının mutluluğudur.

Biri üniversitede diğeri lisede olmak üzere iki erkek evlat sahibi bir ebeveyn olarak, bizim de en temel beklentimiz bu.

Genelde biz ebeveynler, bu temel beklentiye diğer beklentilerimizi de ekler ve bunu yapmanın, anne baba sorumluluğu olduğuna inanırız.

Bu beklentiler, onların kendinden emin şekilde davranmaları, sorumluluklarının farkında olmaları, başarılı sosyal ilişkiler ve arkadaşlıklar geliştirmeleri, kariyerlerine doğru yön vermeleri, iş yaşamında başarıyı yakalamaları gibi uzar gider.

Bu beklentilerimizi doğrudan ya da dolaylı olarak sürekli kendilerine söyler ve bunları gerçekleştirmelerini isteriz.

O kadar çok şey bekleriz ki, sonuç genelde pek çok ebeveyn için düş kırıklığı, gençler içinse, sonu gelmez girişimlerden ve konuşmalardan bıkıp usanma ve kabuğa çekilme olur.

Karşılıklı gerilen sinirler, bozulan ilişkiler, evde yaşanan huzursuzluk, işin cabasıdır.   

Peki, bu kısır döngüden nasıl çıkacağız?

Ona  gerçekten nasıl faydamız dokunacak?

Cevap aslında kolay!

Ona kaliteli zaman ayırarak, dinleyerek, anlamak için sorular sorarak, rehberlik ederek.

Pek çok sorunun cevabını birlikte aramanız, hem ona hem size iyi gelecektir. Böylece doğru rotaya oturacaksınız, inanın!

Kendisini tanıyor mu? Gerçek ihtiyaçlarını biliyor mu? İsteklerinin, gitmek istediği yönün, o yön için neler yapması gerektiğinin  farkında mı? Biz çocuğumuzu gerçekten  tanıyor muyuz?

İşte cevap arayan bir sürü soru! Daha pek çoğu da, gideceğiniz yolu aydınlatmak için sorulmayı bekliyor.

Cevabını bulan sorular, kişisel farkındalığı sağlar.

Koç; doğru soruları sorarak, kişiyi bu yolculuğa çıkartır.

Bu yolculuğun sonunda kişi kendisini daha iyi tanır, hayatına yön veren değerleri anlar. Onlar konusunda vereceği tavizlerin er geç mutsuzluk getireceğini keşfeder.

Kapasitesini fark eder, onu  nasıl ve ne yönde kullanıp geliştirmesi gerektiğini kavrar, gitmek istediği yönü bulur.

Koçluk, bu sürecin kendisidir.

O zaman, biz ebeveynlerin de çocuklarımıza bir koç olarak yaklaşması, koç olmaya doğru evrilmesi gerçek bir çözüm olacaktır.

Dinlemeli, doğru sorular ile onlara bu yolculukta rehberlik etmeliyiz. Böylece onlar bize gelecek, daha da yakınlaşacaklardır.

Onları anlamaya çalışmalı, sorgulamamalı, yargılamamalı, eleştirmemeliyiz. Bu sayede onların arkadaşı, dostu olabiliriz.

Alacakları kararların pozitif ve negatif sonuçlarını görmelerine sorularımızla ışık tutmalıyız. Bu şekilde doğru olanı bulacaklardır.

Kısacası hepimiz birer “Koç Ebeveyn” olmalıyız !

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.