Anasayfa, Hastalıklar

Akne Nedir?

Akne (sivilce), kıl köklerinin ve kıl köklerine komşu yağ bezlerinin hastalığıdır. Yağ bezlerinin kanalları tıkanınca, salgılanan yağlar (yani sebum) içeride birikir, iltihaplanır ve akneye dönüşür.

Akne, 11 ila 30 yaş arasındaki kişilerin neredeyse %80’inde görülür. Genellikle ergenlik döneminde, androjen hormonlarının daha fazla salgılanması ve bu hormonların yağ bezlerinin çalışmasını artırması ile başlar. Artan ve içeride biriken yağ ortamda bulunan bir deri bakterisi (Propionibacteriumacnes) ile iltihaplı hale dönüşür.

Hormonlardaki artışın yanı sıra, yağlı kozmetik ürünlerin kullanılması, stres ve bazı ilaçlar gibi başka faktörler de akneyi artırır. Akne tedavisinde, ağızdan alınan antibiyotikler, akne üzerine sürülen kremler ve losyonlar kullanılmaktadır. Bazen çok inatçı olan ve yıllarca tedaviye yanıt vermeyen aknelerin ergenliğin sonunda ortadan kalktığı görülür. Bazı kişilerde ise yetişkin yaşlarda da devam eder.  

KAYNAKLAR:

http://www.stanfordchildrens.org/

Aktan Ş. Adolesan Dönemde Akne Sorununa Yaklaşım. Türkiye Klinikleri J Fam Med  -Special Topics 2013;4(1):81-6.

Kutlu S ve ark. Ergenlik ve Ergenlik Sonras› Akneli Hastalarda Sosyo-demografik ve Klinik Özelliklerin Değerlendirilmesi. (Turkderm 2010; 44: 138-42.

Usatine RP. Thescienceand art of treatingacne in adolescence. West J Med 2000; 172:155±156 .

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.