Süper Ergen Ekibi

Amacımız

Merhaba…

Yeni bir ortama girildiğinde ilk söze başlamak kimi zaman zor gelir insana…

Dilerseniz bizi sizlerle buluşturan sebepleri dile getirerek söze girelim, gerisi nasıl olsa su gibi akıp gidecektir.

Çocuk büyütmek zor bir iştir!

Ebeveynlik sandığımızdan daha uzun bir yoldur!

Ergenlik, gerilim ve çatışmalarla dolu, problemli ve zorlu bir süreçtir!

Ergenler sabırsızdır, kararsızdır, hırçın ve kavgacıdır, sorumluluk almaz, sınır koymayı bilmezler.

Bugün herhangi bir kitabevine gidip ergenler hakkında bir kaynak arayışına girdiğinizi ve ilk birkaç sayfayı çevirip okumaya başladığınızı varsayın. Bu konuda okuyacağınız hemen hemen tüm giriş bölümleri size yukarıdakine benzer cümlelerle “ergenliğe hoş geldiniz” diyeceklerdir. İçiniz sıkılmış, çaresiz kalmış, dost bir ses, hadi olmadı olumlu bir görüşe acilen muhtaç haldesinizdir ve kendinize yakın hissedersiniz bu satırları.

Yerden göğe kadar haklısınız. Her ne kadar biz yetişkinler bu süreçten geçmiş olsak da yine de bocalar, yolumuzu aydınlatacak bir fener arar ve bulduğumuz dost limanlara sığınmak isteriz. Ne de olsa şimdi ergen bir başkasıdır ve biz ilk kez gerçek bir ergenle yüzleşiyoruzdur. Kendi ergenliğimiz, her ne kadar ana hatlarıyla belleğimizde kayıtlı olsa da, beynimiz acil durum sinyalleriyle her yönden yardım çağrısı yapmaktadır. 

İşin gerçeği, ergenlik de tıpkı dünya üzerinde yaşayan insanlar kadar sonsuz sayıda, değişkeni bol bir denklem gibidir. Çok kaba genellemeler yapılsa da, aslında kişiye özel büyülü bir süreçtir. Olumlu yönden bakıldığında, usta ellerde işlendiğinde, sonsuza dek parlamaya hazır değerli bir taştır aslında ergen. Değişip her yönden sağlıklı bir erişkine doğru dönüşürken, çevresindeki dünyayı anlamak, içinde anlamlı bir yer edinmek, anlaşılmak, onaylanmak, takdir görmek ister. Sakin ve dengeli bir hayat tarzı eşliğinde ve elbette sabır ve sevgiyle donatılmış bir iletişim sayesinde pek keyifli ve eğlenceli bir hale gelebilir aslında ergenlik.

Sözünü ettiğimiz bakış açısı size de yakın geliyorsa, o zaman duyarlı ve çaba gösteren erişkinler olarak birlikte ergenlik çağındaki çocuklarımıza sahip çıkıp emek vermeye hazırız demektir.   

Dileğimiz, bu ortamda yapacağımız paylaşımlarla hayata hazır gençler yetiştirme niyetiyle yola çıkan ebeveyn, öğretmen, danışman ya da sadece bir dostun ergenlik yolunda yanında olmak.

Bizleri daha yakından tanımanız için dilerseniz, kısa tanıtım yazılarımıza bakabilirsiniz. Göreceksiniz ki, sizlerle aynı yolda yürüyoruz.

Bilginin hayatlarımızda elle tutulur farklar yaratması ümidi ve bol sevgiyle…

Süper Ergen Ekibi

Psk.İpek Şensu                          Eğt. Ece Gökyar                          Dr. Sibel Şensu