Gezi

Ayvalık Gezi Notları

Yazan: Sibel Şensu – 17.10.2016 

Ayvalık’ta ergen çocuğunuzla bir gün geçirecekseniz, hep birlikte keyif alabileceğiniz aktivite seçenekleriniz var. Bunların en başında, elbette, Koç Müzesini gezmek geliyor. 

Cunda adasına ulaştığınızda güzel sokak aralarında dolaşırken birden karşınıza Taksiyarhis Kilisesi çıkar. Tarihçesine göz atarsak, bu kilise, 873’de adada o yıllarda 10.000 kişiye ulaşan Rum Ortodoks (Moschonese) cemaati tarafından inşa edilmiş. 1927-1928 yıllarında camiye çevrilen bina, 1944 depreminde hasar görmüş ve terk edilmiş. Sonraki yıllarda giderek bakımsız ve harap duruma düşmüş.

2011’de Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından ele alınan ve Ark grubunun uzman mimar ve restoratörleri tarafından titiz bir restorasyon sürecinden geçen bina, 2014’de yeniden ayağa kalkmış, dimdik ve en parlak haliyle, yeni bir kimlikle ve bir müze olarak konuklarına kapılarını açmış.

Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi’nde, İstanbul’daki muhteşem benzerinin küçük kardeşini bulacaksınız. Renkli, sevimli ve onun kadar ilgi çekici gelecek size.

Minik otomobillere, saatlere, geçmişten gelen oyuncaklara, trenlere bakmaya doyamayacaksınız. Ortada duran otomobillere, bisikletlere binmek isteyeceksiniz. Gemicilik ve dalgıç malzemeleri ilginizi çekecek. 

Camekanların içindeki eşyalara ilgiyle bakacaksınız ama başınızı kaldırıp tavandaki ve duvarlardaki süslemeleri fark ettiğinizde, bu rengarenk ve iç açıcı mekanı daha da seveceksiniz. 

Açıkçası bu müzede insan, ülkesi ve tüm insanlık adına gurur duyuyor, emeği geçen herkese şükran duyguları ile birlikte çocuklarımıza, gelecek kuşaklara iyi bir miras bırakmanın huzurunu hissediyor.

Yanınızdaki ergen çocuğunuzla Cunda sahilinde biraz dolaşıp sakızlı dondurmalarınızı da bitirdiğinizde Ayvalık’a geçer ve tam o sırada acıktığınızı fark ederseniz, çok güzel bir seçenek sizi bekliyor. Sahilde sıra sıra dizilmiş tostçulardan birine oturup birer Ayvalık tostu isteyebilirsiniz. İçindeki salam, sosis, sucuk, domatesler ve kendine has ekmeği ile bu, leziz bir seçim olur! 

Tosttan taşıp parmaklarınızdan akan bu lezzeti hızla bitirmek için birbirinizle yarışırsınız. Belki de bu yarış hepinizi iyice yorar ve artık evinize dönmek istersiniz.

Bugünlük bu kadar… Yeni gezilerde beraber olmak dileğiyle…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.