Gezi

Antalya Gezi Notları

Yazan: Fahrettin Kızılaslan (Port Cafe İşletmecisi – Antalya) – 8 Temmuz 2017

Merhaba, ben sizin yerinizde olsam bu yıl tatil için Antalya derim. Eğer “sana katılıyorum” diyorsanız, size Antalya’da planladığınız tatilde neler yapabilirsiniz birkaç, yok yok yüz kaçbin tüyo vermek isterim. 

Konaklamak için tercihiniz Antalya merkez olursa ve benim gibi “Her şey dahil tatile sıcak bakmıyorum.” diyorsanız, konaklamak için Kale içerisinde sizlere birçok imkânı sunan butik otelleri tercih edin derim. Benim bu önerim sayesinde her gün bir program yapma şansınız olacak; hem tarihi kale içerisinde kendinizi özel hissedip, hem de güne çılgın bir enerji ile başlayacaksınız. 

Gelelim Antalya’da neler yapabileceğinize… Güne güzel bir tekne turu yaparak başlayabilirsiniz ya da Olimpos Milli Parkı’nda jeep safari, Köprüçay Kanyonu’nda rafting, Aqualand, Aquaworld, Aquapark su eğlence merkezlerinde su sporları keyfi. 

Eğer biraz daha tarih dolu vakit geçirmek istiyorsanız Myra, Demre, Termessos antik kentlerine ya da Olimpos’a günü birlik geziler planlayabilirsiniz. 

Hadrian Kapısı, Saat kulesi, Yivli Minare, Hıdırlık Kulesi ve Kesik Minare Camii’ni gezebilirsiniz. Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Perge Antik Kent ve Aspendos Tiyatrosu’nu da.  

Eğer ben yükseklerde uçarım diyorsanız, teleferiğe binip Olympos Dağı’nın yüksek zirvesine yolculuk yapılabilir. Bu zirvede bistro tarzı tesislerde şezlonglara uzanarak manzarayı izleyebilirsiniz. Güne erken başlayıp 150 km mesafede Alanya’da Kızılkule’yi ziyaret edebilirsiniz. Damlataş Mağarası’nı yahut halk dilinde “Gavur İni” olan Dem Mağarasını da gezebilirsiniz. 

Alanya’da da tekne gezintisi yaparak kale çevresindeki eski evleri görebilirsiniz. Turizm amaçlı hizmete giren denizaltıya binip sualtı güzelliklerini görebilirsiniz. Alanya Müzesi’ni ve ayrıca Selçuklulardan kalma bir kervansaray olan İncekum’u ziyaret edebilirsiniz. 

Siz enerji dolusunuz biliyorum, güne erken başlayıp Kaş ve Kalkan’a günübirlik ziyaretler yapıp, Kekova batık şehrini görmek için tekne turlarına katılabilirsiniz. Antalya’da ya da Kaleiçi’nde çarşıları gezebilirsiniz. 

Alanya dönüşü Side ilçesine gittiğinizde ise ilk iş olarak traktörlerin arkasına takılan römorklara binip tüm şehri dolaşabilir, Antik Tiyatro ve Apollon Tapınağı ile Side Müzesi’ni görebilirsiniz. Side’ye gelmişken, Manavgat Şelalesi’nin o güzelim manzarası eşliğinde çaylarınızı yudumlayabilirsiniz. 

Eğer rafting yapmayı düşünüyorsanız, güne erken başlayıp, Antalya’ya 120 kilometre uzaklıktaki Beş Konak ya da Köprüçay Kanyonu sizin için uygundur. 

Finike yakınlarındaki balık çiftliklerinde alabalık yiyebilir, Olympos kalıntılarını keşfedebilirsiniz. İsterseniz tüm bunları bir kenara bırakıp, tüm gün havuz kenarında doğal ortamda surlarla çevrili otelinizde, Mermerli Plajı’nda ya da eşsiz Konyaaltı Plajı’nda dilediğiniz kadar güneşlenebilir, kitabınızı okuyabilir ve maviliklere dalarak hayaller kurabilir ya da bol bol yüzerek stresinizi atabilirsiniz. 

Ben bu gece dans etmek istiyorum diyorsanız, Kemer diskoları sabah gün ışığına kadar açık. Uyarmadan geçemem, damsız girilmez.

İyi tatiller…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.