Okul Yaşamı

Ben, Öğretmenim!

Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de “Başöğretmenlik” unvanını kabul etmesinin yıldönümünü ülkemizde her yıl Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. “Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir” demiş Atamız.

Biz de bugünün yazısını değerli bir öğretmenimize, Burcu Sinem Arıkan‘a ayırdık. Kendisine Süper Ergen okurları ile paylaştığı samimi ve duygu dolu satırlar için çok teşekkür ederiz. Öğretmenler Günü kutlu olsun.

******

Öğretmenliğin neden hayatımın mesleği olduğu sorusuna cevap ararken yirmi yıllık bir süreci gözden geçirdim. Neydi bu kadar yıl boyunca sayısız olumsuzluğa, önyargıya, zorluğa, takdir edilmeyen ya da fark edilmeyen fiziksel ve duygusal yorgunluğa rağmen hala devam etmemi sağlayan?

Arkadaşlıklar, takım çalışması, öğrencilerin başarıları, başkalarına yararlı olmanın ve üretmenin getirdiği tatmin hissi zihnimde çabucak beliren cevaplardı, ancak yeterli değildi. Başka bir şey olmalıydı. Vazgeçmemiş olmamın nedeni neydi?

İçinde evrildiğimiz bilgi çağında, dünyanın dört bir yanındaki meslektaşımı takip edebilmemi sağlayan bir mecrada buldum aradığım cevabı…

Bir öğretmen şöyle diyordu: “Bizler öğrencilerimizi sevmeyi seçenleriz.

Öğrencilerimi henüz onlarla karşılaşmadan sevmeyi ve birlikte çıktığımız yolda varış noktasını düşünmeksizin onları tüm özellikleriyle sevmeye devam etmeyi seçtiğim için bir öğretmenim ve dilerim ki daha uzun yıllar “Ben bir öğretmenim” diyebilirim.

Burcu Sinem Arıkan

(B. Sinem Arıkan, halen İSTEK 1915 Çanakkale Okullarında İngilizce öğretmeni olarak görev yapmaktadır.)

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.