Okul Yaşamı

Burak Bora Anadolu Lisesi

Yazan: Alper Duran – 10 Haziran 2017

Burak Bora Anadolu Lisesi 1989 yılında eğitim vermeye başlamış olup, İstanbul’un Kartal ilçesine bağlı Soğanlık’ta bulunmaktadır.

Burak Bora’nın aramızdan ayrılmasıyla annesi Ülkü Bora’nın okul bağışlayarak oğlunu binlerce çocuğun gülücüğünde yaşatmayı istemesi sonucunda kurulmuş bir lisedir. Ülkü Bora’nın uğraşları sonucunda okulumuz hak ettiği noktaya gelmiştir.

Okulumuz, bakım ve temizlik açısından oldukça iyi durumdadır. Kapalı spor salonumuz, toplantı salonumuz, resim ve müzik atölyemiz vardır.

Okulumuza iki farklı taban puanıyla öğrenci kabul edilmektedir. Bunun sebebi, İngilizce ve Fransızca bölümlerinin olmasıdır.

İyi seviyede İngilizce eğitimi verilmektedir. Burak Bora Anadolu Lisesi,akademik olarak başarılı ve önde gelen okullardandır. Okulumuzun mezunları genellikle ülkemizin üst sıralarda yer alan üniversitelerine yerleşmektedirler.

Ağırlıklı olarak mühendislik bölümleri tercihlerde öne çıkmakta olup,İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kendisine en çok öğrenci yollayan okullara verdiği tebrik ödülleri okulumuzu süslemektedir.

Burak Bora Anadolu Lisesi’ni kazandığımda sadece puanını biliyordum. Ama zamanla gördüm ki, puan sadece bir sayı.

Öğretmenlerin, öğrencilerin samimiyeti ve herkesin Burak Bora uğrunda çabalıyor olması, bu okulu asıl Burak Bora Anadolu Lisesi yapan unsurmuş.

Sosyal etkinlikler de okulumuzun önemli bir parçasıdır. Herkes Burak Bora’nın ismini daha yükseklere çıkarmak için çabalar ve projeler üretir. Özellikle “Kan Bağışı” projemiz bunlardan en çok tanınanıdır. Artık gelenekselleşmiş olan ve bu sene de 3 Mayıs’ta yapılan projemiz, birçok okul tarafından örnek alınıyor. Benim de görev aldığım bu proje, ilk – orta öğretim resmi ve özel kurumlar arasında Kızılay raporuna göre Türkiye rekoruna da sahiptir. Önümüzdeki yıllarda 3 Mayıs’larda sizleri de kan verip hayat kurtarmaya bekliyoruz.

Ayrıca her sene Burak Bora’nın doğum günü olan 25 Aralık’ta, kendisini en sevdiği yemek olan mantı ile şükranla anıyoruz. Buna da “mantı günü”diyoruz.

Tabii her okulda olduğu gibi bizim okulumuzun da geliştirilmesi gereken yönleri var. Özellikle son yıllarda sosyal projelerin azlığı gibi…

Okuluma özel bir durum olmamakla beraber, tüm okulların ve eğitim müfredatının öğrencileri hayata daha fazla hazırlaması gerektiğini düşünüyorum.

Dünyada, bizde olduğu kadar hayattan soyutlanmış bir gençlik yok. Bize ezber bilgiler dışında hayata dair, hayatın daha fazla içinde olmamız için gereken bilgilerin verilmesi lazım. Sistemimizdeki bu eksikler acilen giderilmeli. Böylece gereken her şeyi kendimiz öğrenmek zorunda kalmayız. Çünkü bu kolay bir iş değil.

Pek çok gelişmiş ülke, sınav odaklı bir eğitim sistemini çoktan bırakmış durumda. Gençleri sınava değil, hayata hazırlıyorlar.

Burak Bora Anadolu Lisesi’ni yeni gelecek arkadaşlarıma öneriyorum. Eğer puanınız tutuyorsa, Burak Bora’lı olmaktan mutluluk duyacağınızı düşünüyorum.

Ben sınava daha çok konu çalışarak hazırlanmıştım. Ama bunun yanında soru çözmeyi de ihmal etmemiştim. Özellikle dershanemin bana çok katkısı olmuştu. Günde elli – yüz arası soru çözüyordum.

Sınav sırasında soruları dikkatli okumak önemli bir ayrıntı, çünkü kelime oyunları yapılabiliyor. Lakin sınava gireceklere vereceğim en iyi tavsiye, sınava sanki evde giriyormuş gibi rahat girmeleri. Biliyorum, stresli bir ortam oluyor ama sakinliğinizi korursanız çalışmalarınızın karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Söz ve müziği okulumuzun müzik öğretmeni Murat Kaya’ya ait olan Burak Bora Marşı’nda dendiği gibi, “Anlatılmaz yaşanır bizim Burak Bora…”

BURAK BORA MARŞI

Mustafa Kemal’den aldık biz meşaleyi

Bilim ve sanat uğrunda dönülmez geri

Özgürlüğü kalbimize kattığı yeri

Anlatılmaz yaşanır bizim Burak Bora…


Burak Bora Burak Bora

Söyle bilsin Türkiye

Burak Bora Burak Bora

Anlat görsün Türkiye


Avucumuzda sadeliğin halis kokusu

Hem atılgan saygılı üretkenleriz

Varlığında birliğinde zor günlerinde

Yıldızı hiç sönmeyen bizim Burak Bora


Burak Bora Burak Bora

Söyle bilsin Türkiye

Burak Bora Burak Bora

Anlat görsün Türkiye

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.