Cinsel Eğitim

Cinselliği Keşfederken

Freud, “Cinsellik Kuramı Üzerine Üç Deneme” adlı kitabında, fiziksel bedendeki cinsel değişimlerin ergenlikte ortaya çıktığını ve çocuk cinselliğinin tüm düzeninin değiştiğini söyler. Bu dönemde hormonal değişiklikler çocuklukta mevcut olan cinsel dürtülerin çarpıcı şekilde canlanmasına yol açar.

Freud’un yaklaşımına göre çocuğun ilk cinsel duyguları annesinin memesini emmesi sırasında ortaya çıkar. Bu erken aşamada cinsel nesne, annedir. Daha sonra çocuksu cinsellik aşaması gelir. Bu dönemde çocuk kendi bedenini tanımaya ve kendi bedeninden haz almaya başlar, yani cinsel nesne kendisidir. Ergenlikte ise karşı cinsin üyelerine karşı çekim ortaya çıkar. Kendi dışında bir nesne keşfeder ve cinsel dürtüleri yeni cinsel hedefe ulaşmak üzere harekete geçer. Ergenlik, iki cinsiyetin tamamen ayrıştığı dönemdir.

Ergenlikte cinsel organlar büyür ve üreme açısından işlev kazanırlar. Üreme organları, dış dünya, bedenin kendi yapısı ve zihinsel uyaranlar olmak üzere üç yönden beslenir. Bu uyaranlar ile ergen, zihinsel ve fiziksel yönden uyarılır. Ergenlikte cinsel organların gelişimi yeni cinsel gerilimlere neden olur. Erkeklerin libidosunda patlama yaşanır. Kızlar ise, Freud’a göre, daha önce klitoriste olan erojenik bölgeyi vajinaya geçirmek zorunda kalırlar. Freud, bu sürecin zor olduğunu ve yeterince tamamlanamaması ve klitorisin cinsel heyecanın ana odak noktası olarak kalması halinde nevrozların daha sık görüldüğünü iddia eder.

Freud’un kadın cinselliği kuramları ile ilgili karşıt görüşler de mevcuttur. Yine de ergenlik dönemindeki cinsel gelişme sorunlarının ileride psikolojik problemlere yol açabileceği kabul edilmektedir.

Ergenin cinsel gelişimini ve bu aşamadaki çabalarını saygı ve anlayışla karşılamak ve cinsel kimliğini kazanması sırasındaki sıkıntılarda yanında olmak önemlidir. 

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.