Gelişim

Cinsel Gelişim

Cinsel gelişim sırasında, kız ve erkek bedenlerinde, üreme yeteneğinin kazanılması için gerekli olan değişiklikler gerçekleşir. Bu değişiklikler sonunda çocuk bedeni bir genç insan bedenine dönüşür ve yeni canlılar oluşturabilme kapasitesi kazanır.

Kızlarda bu değişiklikler, 10 yaş civarında, göğüslerin kabarmasıyla başlar. Bunu 12 – 13 yaşlarında ilk adet görülmesi izler. Erkeklerde ise, yaklaşık 11 – 12 yaşlarında testisler büyümeye başlar ve 12 ile 14 yaş arasında ilk ejakülasyon (yani meni boşalması) olur. Bir süre sonra hem kızlarda hem de erkeklerde vücut kılları artar,  sivilceler çoğalır, erkeklerde ses kalınlaşır ve sakal, bıyık çıkar. Koltuk altı ve kasık ter bezleri daha çok çalışır. Vücut kokusu belirginleşir. Hormonların etkisi ile erkekte gırtlak kıkırdağı büyür. Özellikle erkeklerde cinsel kaynaklı rüyalar başlar. Bu rüyalar sırasında üretilen spermler dışarı boşaltılır, ki bunu ıslak rüya olarak adlandırırız.

Çağımızda ergenlik yaşlarında küçük değişiklikler dikkat çekiyor. Gelişim yaşlarının biraz öne veya arkaya gittiğini görebilirsiniz. Kızların biraz daha erken olgunlaşması, depresyonyeme bozuklukları, uygunsuz davranışlar gibi sorunlara neden olabilir. Erken olgunlaşan erkekler, cinsel aktivite, sigara ve suça karışma gibi riskli davranışlar içinde olabilirler. Geç olgunlaşan erkeklerde ise depresyon, tacize maruz kalma ve okul sorunları görülebilir.

Erişkinler, ergendeki cinsel gelişimin farkında olmalı ve gerektiğinde yanında olmalıdırlar. 

KAYNAKLAR:

Developing Adolescents: A Reference for Professionals. American Psychological Association. 2002.

Kulaksızoğlu  A. Ergenlik Psikolojisi. Remzi Kitabevi. 2004.

Cromer B. Adolescent Development. In: Kliegman RM, Behrman RE, Jenson HB, Stanton BF, eds. Nelson Textbook of Pediatrics. 19th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2011: chap 104

https://childdevelopmentinfo.com/child-development/teens_stages/

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.