Cinsel Eğitim, Sağlık

Doğum Kontrol İğnesi

Hazırlayan: Dr. Sibel Şensu – 18.01.2017

“Her gün hap almayı unuturum, bana zor gelir” diyenler için bir başka hormonlu doğum kontrol yöntemi, belli aralarla hamileliği önleyici hormon iğneleri yaptırmaktır.
 

Bu iğneler, 2 veya 3 ayda bir yaptırılırlar, yani 8 veya 12 hafta kadar koruyucudurlar. İçlerinde progesteron hormonu vardır. Bu hormon, rahim ağzından salınan tıkacın, yani mukusun kalınlaşmasını ve spermin içeri girip yumurtaya kadar ulaşmasını engeller. Ayrıca rahimin iç duvarının bebeğin yerleşebileceği şekilde kalınlaşmasını önler, yani emriyo olsa da, rahme tutunamaz. Ayrıca yumurtalıkta yumurta oluşumu da, olması gerektiği gibi gerçekleşemez.

İğne ile korunmak isteyenler ilk iğneye, adetin herhangi bir günü başlayabilirler. Eğer iğne, adet döngüsünün ilk beş gününde yapılmışsa hemen korur. Aksi halde, yedi gün kadar yeterince koruyamayacağı için ek olarak kondom kullanılması uygundur. 

İğne genellikle kalçadan yapılır. Yapıldıktan sonra içindeki hormon yavaş yavaş çevreye yayılır ve kandaki düzeyi yavaşça artar. Kandaki düzeyi arttıkça kadının kendi yumurtalığı yumurta yapmayı bırakır, rahim iç duvarı giderek incelir ve mukus tıkacı kalınlaşır.

Avantajlarını sıralarsak;

  • İğneler, %99 oranında korurlar, yani çok güçlü şekilde hamileliği önlerler.
  • Bir kez iğne olup, 8 ya da 12 hafta bu konuyu unutmak kulağa gayet cazip gelir.
  • Östrojenin yan etkilerinden yakınan kadınlara verilebilir, çünkü östrojen içermez.

Ama her şey güllük gülistanlık olmayabilir de… Nasıl mı?

  • Bazı kadınlarda kilo artabilir, hormonlara bağlı baş ağrısı, duygu durum değişiklikleri, göğüs hassasiyeti olabilir. İşte o zaman işimiz zor olur, çünkü hormonun etkisini ortadan kaldıramayız, ta ki 2 veya 3 ay dolana kadar…
  • Bazı kadınlarda adetler düzensizleşebilir veya tam tersine, kesilebilir. İlaç etkisi geçene kadar…
  • Eğer hamile kalmak istenirse, ilaç süresi geçtikten sonra da bir süre daha hamile kalınamayabilir. Bir yıl kadar bekleyenler vardır.

Herkes kendi gereksinimine, vücut özelliklerine, beklentilerine göre karar vermeli… Elbette doktoru ile birlikte…

KAYNAK: 

Contraception guide. www.nhs.uk

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.