Cinsel Eğitim, Sağlık

Erkekler İçin Kondom (Prezervatif)

Hazırlayan: Dr. Sibel Şensu – 18.01.2017

Hamilelikten korunmak için kullanılan bariyer yöntemlerinin en önemlisi ve belki de doğum kontrol yöntemlerinin en yaygını, erkeklerin kullandığı kondomlardır.

Gençliğe doğru ilerleyen kızlarımızın ve oğullarımızın, cinselliğin, korku ve kaygı verici ya da iğrenilecek bir deneyim değil, tam tersine, yaşamın en doğal ve en keyifli boyutlarından biri olduğunu hissedebilmelerini isteriz. Yine de, sınırsız bir cinsel özgürlüğün söz konusu olmadığını da öğrenmeleri gerekir. Cinsellik ve saldırganlık, Freud’a göre, iki önemli temel içgüdümüzdür ve ne ilginçtir ki olgun insan, her iki dürtüsünü de kontrol altına alabilmek zorundadır.

Hem kızlarımıza hem de oğullarımıza cinselliği uygun koşullar altında, partnerinin sınırlarına saygı içinde ve her iki tarafı da tehlikeye sokmayacak şekilde yaşamaları gerektiğini öğretmek zorundayız. 

“Tehlike” söz konusu olduğunda listenin başında iki önemli konu yer almaktadır. Listenin ilk iki sırasını, “istenmeyen hamilelikler” ve “cinsel yolla bulaşan hastalıklar”  tutarlar.

Erkekler, bu iki önemli konuda üstlerine düşenin farkında olmalıdırlar. Kondom kullanımı her iki riski de azaltmakta olan, kolay, ucuz ve nispeten sıkıntısız bir korunma yöntemidir. Her iki tarafı da korur. 

Erkeğin, partnerinin, her iki tehlikeden korunmasına saygı gösterdiğini ve insiyatif aldığını da ifade etmesi nedeni ile ilişkinin duygusal boyutunu da güçlendirir. Hangi kadın “Sana zarar gelmesini istemiyorum” diyen bir erkekten etkilenmez ki? Bu, her yaştaki kadın açısından doğrudur; Kadınlar kendilerini koruyan ve kollayan erkekler isterler.

Erkeklerin kullandığı kondomlar, ince, plastik ve esnek kılıflar olup, ereksiyon halindeki penisi saracak yapıdadırlar. Penise rahatça geçirilirler ve ilişki sonunda kolayca çıkartılıp atılırlar. Taşınmaları kolaydır. Tek kullanımlıktırlar. Artık renkli, kokulu, üzeri tırtıklı, kayganlaştırıcılı vb. türlü çeşitleri vardır. Nispeten ucuzdurlar. Üstelik devlete bağlı sağlık kurumlarından ücretsiz almak da mümkündür. Yeter ki istensin!

Avantajlarını şöyle sıralayalım;

 • Kondomlar, hem hamilelikten hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korurlar. İşte bu, çok önemli bir avantajdır! Çünkü ne haplar, ne de diğer hormonal korunma yöntemleri ya da spiraller, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumazlar.
 • Kullanımları çok kolaydır.
 • Ucuzdurlar.
 • Her yerde bulunurlar. Eczanelerde, bazı marketlerde, sağlık kuruluşlarında,hatta yabancı ülkelerde bazı tuvaletlerde bile…   
 • Farklı dokulara ya da kayganlaştırıcılara sahip olanlar ile cinsel ilişki daha zevkli hale gelebilir.
 • Hormon içermediği için, hormona bağlı yan etkiler söz konusu olmaz.

Ama her şey toz pembe değil… Bazı sorunlar da var;

 • Kondomlar bazen ilişki sırasında kayabilir, yerinden çıkabilir, delinebilir. Bu durumda koruyuculuk iyice azalır.
 • Tamamen spermlerin, partnerin cinsel yollarına karışmasını engelleme yöntemi üzerinden iş gördüğü için, hiçbir zaman hamilelikten, hormonlu yöntemler kadar yüksek bir oranda, koruma sağlamaz. Korunma oranı %85 kadardır.
 • Penise ereksiyon halinde iken takılması gerektiği için, bazı çiftler cinsel ilişkinin bölünmesinden yakınırlar.
 • Erkek kondomları, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en önemli ve belki de tek (seks yapmama dışında) korunma yöntemi olmaları nedeni ile, insan sağlığı açısından çok önemli araçlardır. 

  Tüm dünyada, her yerde kolayca ve en düşük maliyetle bulunabilmeleri son derece gerekli ve önemlidir. Çünkü gençler başta olmak üzere, tüm dünyada herkes için büyük bir sağlık tehlikesi oluşturan bu hastalıklar, kolayca bulaşabilmekte, yayılmakta, kalıcı sorunlar oluşturmakta ve tüm dünyayı tehdit etmektedir. 
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla savaş, tüm toplumların sorunudur. Gençlerimizi bu tehlikelere karşı mutlaka uyarmalıyız.
 • Ülkemizde, sifiliz (frengi), bel soğukluğu (gonore), HPV, herpes virüs, hepatit, kandida vetrikomonas enfeksiyonları en başta gelen tehditler iken, dünyada bunlara ek olarak AIDS önemli bir sorundur.

KAYNAKLAR:

http://www.ttb.org.tr/STED/sted1299/st12993.html

TC. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, Ankara, 2007

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.