Yaşam

Elif Bilgin ve Bilim Yolculuğu

Kaynak: https://www.elif-bilgin.com/gallery/

Yazan: Süper Ergen Ekibi – 10 Ağustos 2022

Bugün bilimsel başarıları dünya çapında kabul edilmiş 1997 doğumlu bir genç kızımızı, Elif Bilgin’i tanıtıyoruz;

Elif, 2015 yılında Koç Özel Lisesinden mezun olmuş. Aynı dönemlerde, üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nden Biyoloji ve Matematik bölümlerini de başarıyla tamamlamış. 2015 Eylül’ünde Amerika’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde, Biyomedikal Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği  bölümlerinde çift anadal öğrencisi olarak okumaya başlamış.

Elif’i dünyanın tanıması muz kabuğundan biyoplastik üretimi projesiyle, 120 ülkeden binlerce öğrencinin katıldığı 2013 Google Bilim Fuarı yarışmasında 5 büyük ödülden 2’sini kazanması ile olmuş. Bu ödüllerden biri en yenilikçi, en uygulanabilir ve en çevreci proje için Scientific American dergisinin verdiği “Science in Action” isimli ödül. Diğeri ise dünya çapında halk oylamasına sunulan 15 proje içinde en çok oyu alarak elde ettiği “Halkın Seçimi” ödülü.

Ekleyelim; bu yarışmaya Elif ülkemiz adına katılıyor ve bize yaşattığı haklı gururu iyice perçinliyor. Henüz 16 yaşındayken gösterdiği bu başarı, dünya çapında büyük ilgi görerek yazılı ve görsel medyada yer alıyor. “TRT, “Benim Muz Kabuklarım” isimli bir  belgesel film çekmiştir. Phoenix Arizona’da Zeitgeist America 2013, Tedx Vienna ve Tedx İstanbul konferanslarına, Türkiye İhracatçılar Birliği İnovasyon Fuarına,  Avrupa Birliği Başkanının davetlisi olarak  Brüksel’de İnovasyon Haftasına, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Teknoloji Ödülleri Konferansına, Ankara Kalkınma Ajansının “Sürdürülebilir Kalkınma için Girişimcilikte ve İnovasyonda Kadın Konferansı”na, Austin Teksas’da Google for Education konferansına konuşmacı olarak katılmıştır.   Bunun yanı sıra, Türk bilim insanı Bilge Demirköz’ün davetiyle Cenevre’de CERN merkezini ziyaret etme imkanı bulmuştur.  Ayrıca İngiliz yayınevi, HarperCollins, bastıkları İngilizce ders kitaplarında “Farklı Düşün” başlığı altında Elif’in projesine 3 sayfa yer vermiştir.”, cümlelerini okuyoruz. Şu an ise Google da Software Developer olarak çalıştığını öğreniyoruz.

Projesi ile ilgili bilgi vermesi istendiğinde, projenin iki yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söylüyor. “Muz kabuğundan plastik üretimi, petrolden üretilenlere alternatif olabilir. En azından petrolden üretilenlerin  bir kısım plastik için alternatif olma potansiyeli oldukça yüksek. Plastik kullanımının yaygınlığı düşünülürse bu ihtimalin bile dünyanın geleceği için umut verici olduğunu düşünüyorum. Üretmeyi başardığımız plastik, bakır tel yalıtımında oldukça başarılı.”, diyor.

Elif’e bilim yolculuğunda başarılar diliyor ve birçok gence ilham olmasını arzu ediyoruz.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.