Sağlık

Ergenler ve Gençler Covid-19’a Yakalanır mı?

Yazan: Dr. Nilgün Hatabay – Göğüs Hastalıkları Uzmanı – 28.12.2020

1) Ergenler ve gençler COVID-19 hastalığına yakalanır mı?

Ergenler ve gençler de Yeni Koronavirüs, yani COVID-19 hastalığına yakalanır. Bu hastalığın bulaştırıcılığı her yaştaki insana aynıdır. Konuşan, öksüren veya hapşıran COVID-19’lu kişiden aerosol ve damlacık parçacıkları şeklinde başka kişilere burun veya ağızdan bulaşır. Virüslü yüzeyler  ve kıyafetlere dokunup ardından göze, burun veya ağza dokunursak da bulaşır. Maskeli ve diğer insanlardan en az 1 metre mesafede olmalıyız, sık sık sabunla el yıkamalıyız.

2) Ergenler ve gençler COVID-19’a yakalanırsa hastalığı nasıl geçirirler, daha ağır mı seyreder?

Ergenler ve gençler bu enfeksiyona yakalanırsa çoğu hafif, bazıları ağır, bazıları da semptomsuz geçirir.  Hafif geçirenlerde bile sonradan akciğer problemi ortaya çıkabilir, takip edilmelidir. Hasta olup karantina kurallarına uymayan gençler hastalığı başkalarına yayıp ölümlerinden sorumlu olabilir. 3-20 yaş arası ağır COVID-19, MIS C (multisistem inflamatuvar sendrom) denen ağır tabloya neden olabilir. Yüksek ateş, kalp, böbrek, mide, barsak, deri, kan, sinir tutulumu, hafıza ve akciğer problemleri ortaya çıkabilir ve hastanede yatarak tedavi edilir.

3) Bu yaş grubu nelere dikkat etmeli?

Beş yaş üstü herkes maske, mesafe ve el yıkama ile korunmalıdır. El temizliğinde ideali su ve sabundur. Ulaşılamadığında el dezenfektanı, alkol bazlı el temizleyici kullanılabilir. Kapalı ortamlarda fazla kalınmamalı, açık havada veya penceresi açık ortamda bulunmalıdır. Evde hasta kişi varsa aynı odada bulunmamalı, odayı ayırma imkanı yoksa ev içinde bile maske takılmalıdır. Ergen ve gençte hafif öksürük veya hafif ateş varsa aile hekimine gitmelidir. Şiddetli öksürük, yüksek ateş, kusma varsa hastaneye başvurmalıdır. Evde oturmaktan sıkılan ergenler kitap okumalı, müzik dinlemeli, oyun oynamalı, arkadaşlarıyla telefon veya internetten her gün iletişimde olmalıdır. Çok endişeliyse günlük tutma, resim yapma, şiir yazma,  dans etme, müzik aleti çalma ve  nefes egzersizi iyi gelebilir.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.