Kültür, Sanat, Spor

Gençlere Kitap Tavsiyeleri

Yazan: Ece Gökyar – 22 Eylül 2017

Edebiyatımızın ustalarının gençler ve çocuklar için yazdığı kitaplardan oluşan bir dizi oluşturma düşüncesi bizi ayağa kaldırdı. Doğrusu kolay değildi. Adı üstünde, Köprü Kitaplar yayımlayacaktık.” Günışığı Kitaplığı bünyesinde yer alan “Köprü Kitaplar Dizisi” editörü Semih Gümüş, gençlik romanları koleksiyonunun meydana geliş hikâyesini böyle anlatıyor.

İnsan ruhu, davranışı, seçim ve ilişkilerini insanın iç dünyasıyla harmanlayan ve sizi yepyeni bir dünyaya buyur eden Köprü Kitaplar, özgün anlatımı, titiz ve özenli dili ve iz bırakan karakterleriyle, çocukluktan ilkgençliğe adım atan bireylere gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğiniz eserlerden oluşuyor.

“Genç Kâşifler” için seçilen ve yeni eklenen kitaplarla genişleyen koleksiyon, okurlarla kitaplar arasında köprü kurma hayaliyle, her kuşaktan yazara “gençler için yazma” gibi benzersiz ve belki biraz da zorlu bir deneyimi de beraberinde getiriyor.

Diziyi oluşturan eserler, ilkgençlik ve gençlik çağının heyecan, merak, kaygı ve umut dolu dünyasına dokunmakla kalmıyor, hemen her yaş grubundan insana ancak nitelikli bir edebiyat kitabının sunabileceği zenginlikte bir evrenin kapılarını da açıyor.

Köprü Kitaplar’ın ilk sayfaları, elinizdeki eser ve yaratıcısı ile ilgili görüşler içeren bir Semih Gümüş yazısıyla başlıyor. Böylece, hem elinizdeki eserin kapsam ve özelliğini, hem de yazarın geçmiş eserleri ile yaklaşımlarını öğrenme imkânı buluyorsunuz. Bu yazılar, kitabı ve yazarını tanıtan birer kılavuz gibi. Öyle ki, yeni okumalara yelken açmak, belki Köprü Kitaplar kanalıyla tanıştığınız yazarları diğer eserleriyle de daha yakından tanımak istiyorsunuz.

Gençlere iyi birer örnek olma isteğiyle yol alan yetişkinlerin de okumaktan keyif alacağı Köprü Kitaplar’dan bugün üçünü kütüphanemizden özenle seçtik ve Süper Ergen Ailesi’ne tanıtmak istedik.

BANA SESİNİ BIRAK

Çok sayıda öyküye ve öykü seçkisine imza atan ve çağdaş Türk öykücüleri arasında önemli bir yeri olan Neslihan Önderoğlu’nun Köprü Kitaplar koleksiyonunda yer alan gençlik romanı “Bana Sesini Bırak”, üniversite sınavında istediği sonucu alamayan Duygu’nun hayatından bir kesittir. Altı yıldır ayrı kaldığı annesiyle Ayvalık’ta tekrar bir araya gelmek üzere yola çıkan Duygu’nun otobüs yolculuğunda edindiği dostluğun, kendisine ve insan hayatına ilişkin keşiflerinin ve Ayvalık’ta kurduğu yepyeni bir hayatın öyküsüdür. “Bir kedi yavrusu insanın hayatını değiştirebilir mi? O akşamüstüne kadar bu sorunun cevabının evet olabileceğini tahmin bile edemezdim.” Mis gibi bir Ege esintisi eşliğinde samimi bir anlatım ve gerçekliğinden hiç şüphe duymayacağınız karakterlerle bezeli enfes bir kurgu…

HAYAT PASTANESİ

Çok sayıda ödüle sahip ve farklı edebiyat türlerinde pek çok esere imza atmış, çocuk şiirleri ve çocuk romanının yanı sıra gençlik romanları da bulunan ve geçmişte Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik ve hemşirelik yapmış olan Çiğdem Sezer’in son romanı “Hayat Pastanesi”, ‘Köprü Kitaplar’ın bir diğer eseri. Çocukluğun sorgulanmadan kendi doğallığında yaşanan yıllarını geride bırakan Ozan, en yakın arkadaşı dedesinin ölümüyle birlikte yalnızlık hissiyle tanışır: “On dokuzundayım ve canına yandığımın dünyasında bir başımayım!” Bir yandan meslek seçme kaygısıyla üniversite sınavlarına hazırlanırken, monoton yaşamdan uzaklaşmak istediği anlarda dedesinin yakın arkadaşı Barut Dede’nin dükkânında yaşamın sürprizlerine ve ilk gençliğin o doludizgin yaşanan tatlı kalp çarpıntılarına doğru yol alır. Eski Türk Filmleri, şiirler ve şarkı sözleri okuma yolculuğunuzun en güzel eşlikçileri olacak.

DÖRT KOZALAK

Bir gençlik kitabını okurken istisnasız hemen her bölümde gözyaşı dökeceğim hiç aklıma gelmezdi, ama bu sefer böyle oldu. Öyküleri, şiirleri, romanları ve çok sayıda ödülleri bulunan Karin Karakaşlı’nın Köprü Kitaplar için kaleme aldığı “Dört Kozalak”, yazarın ikinci gençlik romanı. Bir yandan merakla okurken bir yandan da göz yaşartan duygusal sahne ve diyalogları ile biraz klişe ama “İşte hayat bu! Yaşamak böyle bir şey!” dedirten hüzünlü, ancak harika bir edebiyat eseri. Üniversite sınavına hazırlanan ve birbirinden tamamen farklı çevrelerden gelen dört genç, iki özel ders öğretmeni ile birlikte sınav süreci boyunca her hafta sonu, denize yakın bahçeli bir evde ders çalışmak üzere bir araya gelirler. Zamanla gelişen ilişkiler, aslında her biri için birer hayat dersine dönüşür, kimi zaman öğrenci – öğretmen rollerinin değiştiği olur. Sıradan ve doğal olayların insan hayatında aslında nasıl da belirleyici bir öneme sahip olduğunun, önyargı ve korkuların sevgi, iletişim ve dostlukla nasıl aşılabileceğinin güzel bir örneğidir roman.

Keyifle okunsunlar…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.