Sağlık

Ergenlerde COVID-19 Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Yazan: Dr. Sibel Şensu – 28.05.2020

  1. Gençler COVID-19 hastalığına yakalanabilirler ve virüsü başkalarına bulaştırabilirler.
  2. Ağır şekilde hastalanarak hastaneye yatan gençler vardır. Ancak erişkinlere göre ergenlerde ağır hastalığa yakalanma oranı daha düşüktür.
  3. Daha yoksul, buna karşın genç nüfusun daha yoğun ve sağlık hizmetlerinin daha az yeterli olduğu bölgelerde yaşayan gençler ve ergenlerde hastalık daha ciddi seyretmektedir.
  4. Gençler kriz zamanlarını atlatmakta erişkinlere göre daha fazla zorlanabilir. Bu bazılarını alkol, uyuşturucu ve benzeri kendine zarar verici davranışlara itebilir.
  5. Engelli gençlerde evde kapalı kalmak, onlar için hem bakım hem de sosyal destek açısından zorluklara neden olabilir.
  6. Gençler sağlıkları için gereken bilgileri edinmek, anlamak ve öğrendiklerini uygulamak konusunda yeterli sağduyuyu gösteremeyebilirler. Ne zaman sağlık hizmetine ihtiyaç olduğunu değerlendirebilmek, sağlık kurumuna gidebilmek gibi konularda da kendi başına çözüme ulaşamayabilirler. Dijital yaşamla iç içe olsalar da aldıkları bilginin doğruluğunu değerlendiremeyebilirler.

Ergenlerin ve gençlerin COVID-19 pandemisi sürecini atlatmalarında biz yetişkinlerin desteğine ihtiyaçları vardır.

KAYNAK:

COVID-19: Working with and for young people. Compact for Young People in Humanitarian Action. May 2020.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.