Yaşam

Günün Sohbeti: Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası

Hepimizin bildiği adıyla “Yerli Malı Haftası”, günümüzde “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” adı altında, 1946’dan bu yana her yıl 12 – 18 Aralık tarihlerinde kutlanıyor. Bu kapsamda, yeni yetişen nesillerde erken yaşta bilinç uyandırmak adına okullarımızda çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Biz de bu vesileyle bir büyüğümüze, sevgili Sabahat Çevik’e eski günleri sorduk. Kendisinin “Süper Ergen”le paylaşımları, hepimiz için çok değerli bilgiler içeriyor. Gelin hep birlikte kendisinin ağzından bir kez daha hatırlayalım bu haftanın önemini. 

Bizler İkinci Dünya Savaşı zamanında yoklukla büyümüş, her şeyi idareli kullanmayı öğrenmiş bir nesiliz.

Sümerbank’ta çalışan ve oradan emekli olan bir kişi olarak benim için yerli malı kullanmak hep önemli olmuştur.

Sümerbank, Yerli Malı haftasında yarışmalar düzenler, çocuklarına Sümerbank’tan hediye alması için aileleri teşvik eder, çekilişler yapardı.

Yerli Malı Haftası, sadece yerli malı kullanmamızı değil, tutumlu olmamızı ve tasarruf etmemiz gerektiğini de bizlere hatırlatan bir haftaydı.

Okullarda öğretmenlerimiz Yerli Malı haftası için sınıflarda şiirler okutur, hafta boyunca tutumlu olmanın öneminden bahseder, “Damlaya damlaya göl olur” atasözünün anlamını kafalarımıza sokar, ağustos böceği ile karıncanın hikâyesini mutlaka anlatırdı. Türkiye’nin kendine yeten bir ülke olduğu öğretilir, bununla gurur duyardık. Yerli Malı Haftası’nda hepimiz, ülkemizin değişik bölgelerinde yetişen meyve, kuruyemiş ve bakliyat getirirdik. Bir hafta önceden okula ne götüreceğimizin heyecanını yaşamaya başlardık. Böylece hangi bölgemizde nelerin yetiştiğini de öğrenmiş olurduk.

“Yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı”, hala hafızamda olan, unutmadığım, beynimize kazınmış bir slogandır.

Ne yazık ki, şimdi  marketlerde eski lezzetlerin hiç birini bulamadığımız, hep ithal mallar var. Tutumlu olmak unutuldu, yabancı mal almak moda oldu.

****

Bu değerleri bize hatırlattığı için Sevgili Sabahat Çevik’e çok teşekkür ediyor, sevdikleriyle birlikte sağlık ve huzur dolu günler diliyoruz.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.