Okul Yaşamı

Heidelberg Üniversitesi

Üniversiteleri tanıttığımız yazıların bir diğerinde bugün, Sevgili Selma Akşit’in Süper Ergen Ailesi’ne yazdığı mektubu sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

Sizinle Heidelberg Üniversitesi Matematik Bölümü’nde okuyan, ailesi ile birlikte Almanya’nın Weinheim şehrinde yaşayan güzel kızımız Selena Bulut ile yaptığım görüşmeyi paylaşmak isterim. 

Öncelikle Selena’ya, Heidelberg Üniversitesi’ni neden tercih ettiğini sordum. Buranın ünlü ve prestijli oluşu ve evine çok yakın olması tercihini etkilemiş. Bu arada Selena, Weinheim Gymnasiumu’ndan “1” ile mezun olmuş. Bu da bu üniversiteye girmesinde büyük avantaj elbette.

Heidelberg, diğer adıyla Ruprecht Karls Üniversitesi, 1386 yılında kurulmuş. 30.000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Burada okuyan 55 kişiyi Nobel Ödülü’nün sahibi yapmış, ödüllerden sadece 12’si oradaki bilim adamlarına verilmiş. Bunlardan birinin adını yazabilirim; Harald zur Hauser, rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüslerine yönelik çalışmalarıyla 2008 yılında ödülü almış ve halen orada çalışmalarına devam etmektedir.

Üniversite ile ilgili Selena’yı mutlu eden bir başka çalışma da, eğitim dönemi başlamadan önce, bir üst sınıflardan oluşan bir ekibin, bölümü sevmelerini ve bölüm arkadaşlarıyla tanışmalarını sağlamak amacıyla, 20 ila 50 kişilik gruplarla üç hafta süren bir ön hazırlık yapmaları olmuş. Matematik bölümü 400 kişilik olduğundan, bu yöntem çok faydalı ve akıllıca olmuş. Selena, okul kütüphanesinin zenginliğinin ve bilgi iletişim ağının iyi çalışmasının da zamandan kazandırdığını vurguladı. 

Maddi olarak okulun yurtları 300 Euro civarında. Okulun yarım dönemlik bedeli, 150 ila 200 Euro olmak üzere bölümüne göre değişiyormuş. Ev kiraları 500 Euro’dan başlıyor. Yemekhanede ortalama 3 Euro gibi uygun fiyatlara sağlıklı beslenebilirsiniz.

Heidelberg bir öğrenci şehri olduğu için, rahat ve konforlu yaşamaları için öğrencilere yönelik ihtiyaçlar ön planda tutulmuş. Şehir, öğrencilerin her türden ihtiyacına cevap veriyor. Havuz, piknik, spor ve sosyal faaliyet olarak aklınıza ne gelirse. Selena, şu ana kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamış. Ama mutlaka bir şey söylemek gerekirse, çok kalabalık ve çok sayıda öğrenci olduğundan, insan kendini özel hissedemiyormuş.

Kesinlikle tüm gençlere bu okulda okumalarını, akademik kariyer yapmalarını tavsiye ediyor. Yurt dışı eğitimde gençlere sınırsız referans sağlıyor elbette; imkanı ve şansı olana bunu denemelerini şiddetle tavsiye ediyor güzel öğrencimiz Selena. 

Her şeyden önce Selena’nın ve yurtdışında okuyan öğrencilerin ruhsal durumu çok önemli benim için. Özellikle oğlumda da gözlemlediğim, mutlu bir öğrencilik dönemi geçiriyorlar. Bu, sadece üniversite için değil, tüm eğitim hayatları boyunca böyle. Dilerim ülkemizde de bunu öğrencilerimize sağlarız. 

Sizi çalışmalarınızdan dolayı tebrik eder, başarılar dilerim. Her zaman arzu ettiğiniz konularda yardımcı olmak isterim. 

Hoşçakalın, sevgiyle kalın. 

Selma Akşit

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.