İlişkiler

Her Şey Harika Olacak!

Yazan: Feyza Güngeviş Çağatay – ICF Profesyonel Yaşam Koçu, ACC ve Yaratıcı Psikoterapist – 23 Ağustos 2017

Siddhartha (Buddha / Buda) filmini izlediniz mi? Filmde Buda’nın babası onu küçükken tüm tehlikelerden, kötülüklerden, hayatın acı yanlarından ve mutsuzluklardan korumak için, Buda’nın yaşadıkları yerin dışına çıkmasına asla izin vermez. Ölümü, yoksulluğu, açlığı, karmaşayı, hastalıkları görmesini asla istemez, amacı onu kendine göre korumaktır. Hep mutlu olsun, her şeye sahip olsun, ne isterse yapılsın ve hayatında her şey her zaman istediği gibi gitsin diye bir hayali vardır. Sonunda Buda ergenlik yaşına gelince, kendinde ve çevresinde bir şeyleri fark eder ve gizlice kaçarak dış dünyaya açılır. Bir de ne görsün? Açlık, sefalet, yoksulluk, dilenen insanlar… İlk defa ağlayan bir insan görür, ölümü gördüğünde anlamaz ve şok olur, günlerce kendine gelemez, çok zor zamanlar yaşar. Doğasında ve zamanında yaşasa hiç etkilenmeyeceği ya da etkilense dahi atlatabileceği şeyleri bile çok ağır atlatır. Çünkü nasıl başa çıkacağı, nasıl anlamlandıracağı ile ilgili bir fikri yoktur.

Elbette bu sembolik bir film, ancak verdiği mesaj oldukça güçlü. Çocuklarımızı nasıl yetiştiriyoruz? Zarar görmesinler, canları yanmasın diye ne kadar koruyoruz? Neyi ne kadar deneyimleme ya da başa çıkma fırsatı veriyoruz? Bu soruların cevapları, onların birey olması ile ilgili hayati önem taşıyor. Onları koruyoruz sanarak ve sakınarak, aslında onlara bilmeden ve istemeden zarar verdiğimizi hiç düşündünüz mü? 

Eğer onlara “Her şey harika olacak” mesajını veriyorsak, hayatla başa çıkma konusunda ciddi sıkıntıları olacağı gibi, ergenlik döneminde aşk acısından öleceklerini bile düşünebilirler. Her türlü acı ve sıkıntıyı hayatlarının sonu gibi yaşayabilirler, çünkü ebeveynleri onlara “Her şey harika, süper, hep mutlu ol, iyi ol, huzurlu ol!” mesajı vermiştir.

Peki, vermemiz gereken, dengeli mesaj nedir? 

“Hayat inişli çıkışlıdır, zor zamanlar olacağı gibi çok güzel zamanlar da olacak, bu herkes için geçerlidir. Önemli olan, senin nasıl algıladığın ve onları yaşarken nasıl başa çıktığın. Elbette üzülecek, ağlayacak, hırpalanacak ve zorlandığın dönemler yaşayacaksın, bunlardan ne öğrendiğine bak. Harika dönemler de yaşayacaksın, tıpkı zor zamanlarda olduğu gibi, onlardan da ne öğrendiğine bak ve kendin ol!”
Bu mesajı verdiğinizde çocuk durumu normalleştirecek, nasıl savaştığının farkında olacak ve olayların geçici olduğunu bilecektir. Tam da içinde yaşarken bunu bilmesini beklemeyin, ancak sonrasında farkına varması önemli. “Hayatta doğumlar olduğu gibi ölümler de var ve bu hepimiz için. Olumlu düşün, umutlu ol ve kendine inan, gerisi kolay.” Bu mesaj, içindeki gücü fark etmesini sağlayacaktır.

“Her şey harika değil ve olmayacak. Ancak sen neyi ne kadar ve ne şekilde yaşamak istersen öyle yaşayacaksın.” dediğinizde, yolculuğuna daha sağlam çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tabii siz de onun şahitlik ettiği kısımda böyle yaşıyorsanız.

Bolluk, bereket ve yıldızlar kadar şans sizinle olsun…

YAZARIN DİĞER YAZILARI:

Çocuklarımızın Hayatında Su Gibiyiz

Süper Bir Ergendi

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.