Okul Yaşamı

İstanbul Lisesi

Bu yazı, liseye giriş aşamasında olan öğrencilerimize ve velilerine yönelik olarak, İstanbul Lisesi’ni (ya da daha bilinen adıyla İstanbul Erkek Lisesi’ni) tanıtmak amacıyla bu okulda öğrenim görmekte olan bir öğrencimiz tarafından hazırlanmıştır.

İstanbul Lisesi, 1884 yılında kurulmuş Türkiye’nin en eski ve köklü liselerinden biridir. Kurulduğu günden bugüne kadar hep başarılı öğrencileri bünyesinde bulundurmuş ve en iyi üniversitelere öğrenci göndermiştir. Uzun yıllardır Almanya’yla anlaşmalı olan bu lisede bulunan öğretim üyelerinin çoğu Almandır ve mezun olan öğrenciler, Almanya’nın üniversite sınavına girip Almanya’da okumaya hak kazanırlar. 

İstanbul Lisesi, çok yüksek puanla öğrenci alan bir lise olduğu için öğrencilerin ileride de başarılı üniversiteleri kazanabilmesini sağlar. 

Lisemizde bulunan birden fazla kulüp, öğrencilerin erken yaşta sorumluluk almasını ve sosyal bir ortamda bulunmasını sağlar. Ayrıca ileride İEL mezunu olmak, toplum içinde bir saygınlık sağlar. 

Okulumuz akademik başarı dışında, bünyesinde bulundurduğu kulüp ve okuldan bağımsız gruplarla öğrencilerin sosyal bir ortamda bulunmasını sağlar. Çoğu kulüpte her sene yapılan organizasyonlar, öğrencilerin erken yaşta sorumluluk almalarını sağlar. 

Okulumuzun olumsuz yönleri, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere fazla imkan sağlayamamasıdır. Bunun nedeni ise, mezun olacak dönemin çoğunun ABITUR sınavına girecek olmasıdır. 

Gençlere İstanbul Lisesi’nde okumayı kesinlikle tavsiye edebilirim. Çünkü bu liseden mezun olanlar, toplumda bir prestij sahibi olacağı gibi, aynı zamanda da hayatlarında çok başarılı noktalara gelebilecekler. Ayrıca üniversiteyi yurt dışında okumak isteyenler için lisemiz çok büyük avantajlar sağlayacaktır. 

TEOG sınavına öğretmenlerimin de desteği ile her gün düzenli bir şekilde test çözerek hazırlanmıştım. Farklı yayınların sorularını çözerek karşılaşabileceğim bütün farklı soru çeşitlerini öğrendim. Ayrıca okul çıkışlarında eksik olduğum konularda yapılan takviye etüt saatleri de bu süreçte bana oldukça katkı sağladı. İEL’i kazanmak isteyenlerin hiçbir konuda eksikleri olmamalı ve sınava kendilerinden emin bir şekilde girmelidirler. 

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.