Okul Yaşamı

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Yazan: Belit Şentürk – 16 Temmuz 2017

İstanbul Teknik Üniversitesi, sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin köklü okullarından bir tanesidir. Gerek eğitimi, gerek kampüslerinin büyüklüğü ve olanakları, gerekse okulun bölümlerinin birçok üniversiteden daha önde geliyor olması tercih edilme sebepleri arasındadır.

Okulun sağladığı birçok imkan vardır. Okulun kendi kampüsü içerisinde birçok yurt, restoran, kafe, alışveriş yapabileceğiniz büyük marketler ve spor alanları, kampüsten hiç çıkmadan maliyeti oldukça düşük bir biçimde yaşamaya olanak sağlıyor. Örneğin, yemekhanede dört çeşit yemek ücreti gayet makul ve İstanbul koşulları düşünüldüğünde ekonomik olarak bu olanakları bulabilmek imkansız.

Eğitim olarak ise; hocalar alanlarında profesyonel, çoğu yine İTÜ çıkışlı, aynı eğitim sisteminden geliyorlar. Daha çok araştırmaya dayalı bir eğitim sistemi var, bilgiyi direk önünüze koymak yerine ona sizin ulaşmanızı sağlamaya çalışıyorlar ki bu da eğitim alan öğrencileri her anlamda geliştiriyor. Aynı zamanda iyi bir araştırmacı olmalarını sağlıyor.

Ben Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık Bölümü’nü bitirdim. Şiddetle bizim okulda okunmasını öneririm; İTÜ, ODTÜ gibi okullar aynı zamanda birer marka oldukları için, o okullardan mezun olduğunuz zaman iş bulabilmeniz çok daha kolay gerçekleşiyor. Ayrıca diğer üniversitelerden mezun arkadaşlarımla konuşmalarımız doğrultusunda, bizim dersler anlamında daha kapsamlı bir eğitimden geçtiğimizi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Okulun akademik kariyer dışında çok fazla sosyal aktiviteleri bulunmakta; müzik kulüpleri, dans kulüpleri, tiyatro kulüpleri çok aktif şekilde çalışmakta, çeşitli dil eğitimleri ve spor faaliyetleri yürütülmektedir.
Okulum ve bölümüm ile ilgili olumsuz olarak söyleyebileceğim şey, dersler çok yoğun ve çok fazla ödev, araştırma yapılmasını gerektiren sorumluluklar, maket çalışmaları, jüri vb. olduğu için, sosyalleşmek ve sosyal şeylere ayrılabilecek vakit çok kısıtlı oluyor.


Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.