Okul Yaşamı

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yazan: Ezgi Yaren Çayır – 22 Temmuz 2017

Ben, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Bölümüm %30 İngilizce, bu yüzden ilk sene hazırlık sınavına girdim ve bu sınavı geçtim.

Tercih döneminde aynı sizler gibi İstanbul’daki bütün okulları gezdim diyebilirim. Her zaman “Hukuk” okumak istediğim için, tercihim bu yöndeki üniversiteler oldu hep. Girdiğim andan itibaren “Burada okumalıyım” dediğim bir okulla karşılaşmıştım ve geri kalan okulları kafamda eleyip, tek tercih yapma gibi bir risk aldım. Tabii ki sadece bina ve konum (ki konumu her yere yakın diyebilirim) değil, akademisyen kadrosu da muazzam. Eğitmenlerimizin bize kattığının, çoğu okuldan fazla olduğunu düşünüyorum. Hukuk açısından diğer üniversitelerde okuyan arkadaşlarımdan çok daha yoğun bir eğitim aldığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 

Okulda sürekli bir etkinlik mevcut. Okula her girdiğimde muhakkak bir yerinde bir toplantı, bir söyleşi, bir sergi, bir seminer var. Sosyal açıdan çok gelişmiş bir okul; bu açıdan size sağlayabileceği çok fazla avantajı olabilir.” Hem derslerime yoğunlaşıp hem de sosyal kalabileyim.” derseniz, uygun bir okul olduğunu söyleyebilirim.

Hukuk okuyorum ve daha öncede söylediğim gibi çok yoğun bir eğitim alıyorum. 4. seneme geçtim ve sekiz dersten az ders aldığım bir dönemim hiç olmadı. Bana kattığı şeyler çok olmasına rağmen çok zorlu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ayrıca çoğu hocamız da mükemmelliyetçi olduğundan, puanlama sistemi de ona göre oluyor. En büyük eksisi, bütlerimizin olmaması bence. Diğer üniversitelerde okuyan arkadaşlarım daha az ders ve bütlerle birlikte bizden çok daha iyi ortalamalar yapabiliyor. Özellikle 3. sınıfta bütlerin bir nimet olduğunu anlayacaksınız müstakbel meslektaşlarım. Eğitimi gerçekten çok iyi ama eksileri zorluğu. Gerçekten hukukçu olmak isteyenlere bizim okulu önerebilirim, ama başka tercihleri de olan insanlara kesinlikle önermiyorum. Gerçekten çok zorlanır, final döneminde bir kaç damla gözyaşı dökebilirsiniz!

Hukuk isteyen biri için sahip olunması gereken en büyük özellik sabır bence. “Neden sabır?” diyebilirsiniz ama okurken anlayacaksınız. “Ezgi, haklıymışsın.” diyeceksiniz. Ben yaklaşık ilkokuldan beri hukuk istiyordum. Herkes bana “Emin misin? Çok zor!” diyordu ve ben de “Ne kadar zor olabilir?” diyordum. Biliyorum ki hukuk okumak isteyenler de benim gibi aynı şeyi söyleyecekler, ama canım müstakbel meslektaşlarım, o kadar zor gerçekten. Sabırlı değilseniz, okumayı ve insanlarla iletişim kurmayı sevmiyorsanız, arkanıza bakmadan kaçın derim.

Hukuk, çok geniş bir yelpazeye sahip. Avukatlık, hakimlik, savcılık, akademisyenlik en yaygın olan meslek grupları. Yoğunlaşabileceğiniz birçok alan var. Yapabileceğiniz çok fazla meslek var ve bu konuda diğer fakültelerden biraz daha şanslıyız.

Daha önce de söylediğim gibi, sosyal açıdan kendinize çok fazla şey katabilirsiniz. Okulumuzun kulüpleri de gerçekten çok aktif. İlgi alanınıza göre bir kulüp bulup, sosyal açıdan kendinizi geliştirebilirsiniz. Hukuk açısından birçok seminer ve toplantı düzenleniyor. Kariyer günlerinde gerçekten iyi hukuk büroları okulumuza geliyor ve onlarla konuşma, onlara CV’lerimizi mezun olmadan önce verme imkanımız oluyor. Ayrıca eğitmenlerimiz de bize sadece okul konusunda değil, aynı zamanda geleceğimiz ve günlük yaşadığımız hukuki sorunlarımız konusunda da ellerinden gelen yardımı yapıyorlar.  

Kadir Has Üniversitesi hakkında bazen özel okul olduğu için küçümseyici tepkiler alabiliyorum. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, çoğu devlet okulundan daha iyi bir eğitim alıyoruz ve çoğundan daha fazla imkanımız var.Ayrıca okulumuz, 1997 yılında kurulmuş ve bence PR değeri artmakta olan bir okul. Bazı diğer okullarda okuyan arkadaşlarımla konuştuğumda, alttan dersim kalmadığını öğrendiklerinde şaşırarak “Ama Kadir Has özel bir okul!”diye tepki verdikleri oluyor. Benden daha az ders alıp, İngilizce dersleri olmayıp, bütleri olan insanlardan bunu duymak tabii ki beni etkilemiyor, sizi de etkilemesin. Gerçekten eğitim açısından çoğu okuldan daha donanımlı bir okuluz.

Bence bölüm seçiminde de üniversite seçiminde de en önemli detay sizin istekleriniz. Etrafınızdaki herkese – anne babanız dahil – kulaklarınızı tıkamanızı ve kendinizi dinlemenizi tavsiye ederim. Bölüm tercihi yaparken,”İleride kendinizi ne iş yaparken düşünüyorsunuz?”, “Hangi işi yapmak sizi mutlu edecek?” bunları düşünün. Okul açısından ise “Hangi okul size daha çok şey katabilir?”, “Akademik kadroları nasıl, kaç tane profesör var ve en önemlisi bu profesörler sizin derslerinize giriyor mu,yoksa profesörün ismi var ama dersinize asistanlar mı giriyor?” bunlara bakmak gerek. Bizim okulda ismini gördüğünüz bütün profesörler derslerinize muhakkak giriyor, bunun garantisini verebilirim. Ayrıca okuldaki sosyal imkanlara da bakmanızı tavsiye ederim. Umarım bu yazı size yararlı olabilmiştir. Hukuk isteyenler için söyleyebileceğim en önemli şey, gerçekten çok zor olduğu ama gerçekten istiyorsanız yapamayacağınız bir şey olmadığı. Ben tercih dönemimde Kadir Has’a gittiğimde tanıtım günlerindeki eğitmen “Bana tek tercihin mi?” diye sordu. Benim tek tercihimdi. Bana söylediği ikinci şey de “Tek tercihin değilse tercih etme, çok zor yapamazsın.” idi. Benim de size söyleyebileceğim şey, tek tercihiniz mi ve bu bölümü gerçekten çok istiyor musunuz? Cevabınız evet ise tercih yaparken tereddütünüz olmasın.


Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.