Hastalıklar

Kayropraktik Nedir? Koruyucu Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yazan: Dr. Emsal Salık* – 20 Nisan 2018

Kayropraktik, omurga ve eklemlerin koruyucu sağlığıyla ilgilenen bilim dalıdır. İnsan vücudunda kas – iskelet – sinir sistemini bütünsel yaklaşımla değerlendirir.

Kayropraktik, omurga ve iskelet sistemi sağlığının korunmasına destek olur.

Bedenimizin arka orta hattında yer alan boyun omurları, sırtımızda yer alan torakal omurlar, belimizde yer alan lumbar omurlar, kalçamız ve bel arasında yer alan sakroiliak eklemlerle ilgilenir. Bunun yanında, kalça eklemi, diz eklemi, ayak bilekleri, ayak parmak eklemleri, omuz eklemi, dirsek eklemi, el bileği ve el parmak eklemlerimizde oluşabilecek ağrı ve sızılarda ilaç kullanmadan, ameliyat yapmadan çeşitli teknikler ile ellerin kullanılması suretiyle terapi yapar ve koruyucu sağlığa destek olur. Ağrılarınızın geçmesine yardımcı olur.

Kayropraktik, kas sağlığının korunmasına destek olur.

Bedenimizdeki tüm kaslar iskelet sistemine bağlarla bağlanmış olduğundan diz ağrısı, bacak ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı gibi kendini ağrı ile gösteren durumlarda kas sağlığının korunmasına destek olur. Kas ağrılarınızın geçmesine yardımcı olur.

Kayropraktik, sinir sistemi sağlığının korunmasına destek olur.

Bedenimizi hareket ettirebilmemiz (örn: yürümemiz, koşmamız, kolumuzu kaldırmamız, başımızı hareket ettirebilmemiz) sağlıklı sinir sistemimizin var olmasıyla ilişkilidir. Normalde yapabildiğimiz hareketleri yapamama veya ağrı nedeniyle hareket kısıtlığı gibi durumlarda kayropraktik, sağlığın korunmasına yardımcı olur. Hareket kısıtlılığınızın geçmesine destek olur.

Kayropraktik, kişiye özel egzersiz önerileriyle sağlığın korunmasına destek olur.

Kayropraktik, çeşitli teknikler kullanarak bedenimizde iskelet – kas -sinir sistemi sağlığının devamlılığının korunması için terapi yaptıktan sonra kişiye özel günde sadece iki dakika sürebilen egzersiz önerilerinde bulunur. Duruş (postür) ile ilgili önerilerde bulunur.

Dünya’da ve Türkiye’de kayropraktik ile bilgiler:

Dünya Kayropraktik Federasyonu’ndan (https://www.wfc.org/website/) ve Türkiye’de Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden  (https://bau.edu.tr/icerik/detay/link/3892-saglik-bilimleri-enstitusu) bilgi alabilirsiniz.

KAYNAKLAR:

1.Mangan MG. [Chiropractic History, Philosophy and Ethics]. Kayropraktik Tarihi, Felsefesi ve Etiği. Yükünç Yayınları. 2017.ISBN: 978-605- 66307-2-9.

2.2018 – Ağaoğlu Mustafa Hulusi, Salik Emsal, Mangan Gökhan Mehmet, Donat Ali.The place and importance of chiropractic science that got started on “innateintelligence” philosophy of D.D. Palmer in the world and in Turkey. ScientificLetter. J Tradit Complem Med. Doi: 10.5336/jtracom. 2017-59160 http://www.turkiyeklinikleri.com/pdf/ pdf=76c29c99fd4ca8b077602126aca359d1

3.https://www.wfc.org/website/ Erişim tarihi:11.04.2018.


* Emsal Salık: Tıp doktoru, Histoloji – Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı ve bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kayropraktik Yüksek Lisans sahibiyim. Çocukluğumdan itibaren günde 20 – 40 dakika arası spor hayatımın bir parçası. İlgi alanlarım, Yoga, Ayak Refleksoloji, Shiatsu, Medikal QiGong, Kayropraktik, Tae-Bo, Şema Terapi, kitap okuma, kendini geliştirme. [email protected]

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.