Kültür, Sanat, Spor

Kedi – İstanbul’un Kedilerine Dair Bir Film

Yönetmen Ceyda Torun’un ilk uzun metrajlı filmi “Kedi”, başrolünde yedi tepeli şehrin yedi kedisi ve nostaljik müzikleri ile dünya çapında güzel bir başarı elde etmiş, ailece keyifle izlenecek bir belgesel film.

Yaşamın, kedinin seviyesinden ve onun bakış açısıyla izleyiciye aktarıldığı sahnelerde, kedilerin birbirleriyle ilişkileri yanı sıra insanlarla etkileşimleri de yansıtılmış. Başrolün kedilere verilmesi, çok da rastlantısal bir durum değil, zira kediler, İstanbul’un neredeyse ayrılmaz bir öğesi gibi kentin her yerine yayılmış durumda. Ayrıca, kendileri özellikle son yıllarda sosyal medyada da sevilen ve türlü şekilde bolca bahsi geçen popüler karakterler. İyi huylu, estetik ve çekici ama bir miktar da ürkütücü ve gizemli varlıklar olmaları da film kahramanı olmalarını destekliyor elbette.

Filmde kedilerin İstanbul’un belli başlı semtlerinde geçen doğal yaşamları esnasında gözlemlediğiniz kent atmosferi ve kendilerine has tavırları ortaya hoş görüntüler çıkmasını sağlamış. Tüm bu nedenlerle, yurtdışında da olumlu izlenimler bırakmış, önemli ölçüde hasılat elde etmiş. ABD’de yabancı dilde izlenen üçüncü film derecesine ulaşmış.

İlk gösterimini 15. !f İstanbul’da yapan ve ardından dünya çapındaki bazı festivallerde izlenen Kedi, Şubat 2017’de Amerika’da vizyona girmiş. Beklenmedik bir izleyici ve başarı çizgisine erişen film, ülkemizde de Haziran 2017’de sanat filmi olarak seyirciyle buluştu.

Kedilerin uzun uzun uyur ya da temizlenirken birden dünya sahnesinde bambaşka bir noktaya çekip gitmesi, filmin yaratım sürecine etki etmiş olmalı. 2.5 – 3 ay gibi kısa bir zamanda çekimleri tamamlanan Kedi filmini izlerken ister istemez bu detay akla takılıyor, çekim ekibini alkışlıyoruz. Zira belli komutlarla yönlendirebileceğiniz bir varlık değil kedi. Anlık kararları olan ve onları çekinmeden uygulayan…. İnsanla aynı ortamı paylaşırken bile aklından neler geçtiğini anlamlandıramadığınız…. Yaptığı gözlemlerle sizi onun gözünde siz yapan ve aslında sizi hiçbir şeye zorlamadan, dilediği zaman seçme ve kendine bağlama özgürlüğü olan….

Dikkat! Eğer kedilere karşı köklü, ancak kaynağı belirsiz ön yargılarınız yoksa, yaşamınızda onlara yer açma, kendilerine has dünyalarına eşlik etme ve enerjileriyle uyumlu hale gelme isteğiniz artabilir. Yönetmeninin ifadesiyle “kedi gibi bir film” ve “kediyle mırıldanırmış gibi” izlemeli, iyi seyirler.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.