Kültür, Sanat, Spor

Minik Parçalardan Dev Resimlere; Puzzle

Yazan: Ece Gökyar – 2 Kasım 2022

Küçük büyük herkesin hayatını dört bir yandan saran dijital dünyadan biraz olsun uzaklaşmak isterseniz, mini mini kesilmiş resim parçalarını birleştirerek bir resmi yeniden yaratmak anlamına gelen “yapboz” ya da sıklıkla kullanılan adıyla “puzzle” dünyasına misafir olmak güzel bir seçenek olabilir.

Faydaları pek çok! Bir boşluğu dolduran doğru parçayı bulana kadar beynimizi çalıştırıyor, bulduklarımızın yerini aklımızda tutmaya çalışıyoruz. Alternatifleri denemiş, minik detayları yakalamış, resmi her seferinde biraz daha özümsemiş, sınıflandırma ve planlamalar ile bir sonraki hamle için ön hazırlık yapmış ve önümüzde uzanan belirsizliği belirgin hale getirmiş oluyoruz.

Diyelim ki, bir yerde tıkandık ve tek bir parçayı dahi doğru yere koyamayıp bir ara verdik. O an verilen molanın bile faydası var! Beyin dinleniyor ve bilgileri organize etmeye, yani üretmeye devam ediyor. Hatta ilginç ama, tekrar puzzle yapmaya döndüğümüzde, zihnimizin fark edilir şekilde berraklaştığı ve daha önce önümüzde durmasına rağmen – her nedense – göremediğimiz küçük bir parçayı hemen görmemiz mümkün olabiliyor. Mucize gibi!

Ve işte diğer faydaları:

  • Tek başımıza, grupça, sessizce ya da eğlenceli bir sohbet eşliğinde, hemen her durumda kaliteli ve verimli zaman geçirmiş oluyoruz. 
  • Minik bir parçanın bütünün içindeki yerini bulmaya çalışırken, beynimizin bilgi depolayan bölümü çalışıyor. Böylece beyindeki bağlantılar güçleniyor ve yepyeni bağlantılar kuruluyor. Tekrar tekrar bu sürecin işlemesi kısa süreli hafızayı güçlendirerek, unutkanlığın giderilmesine yardımcı oluyor.
  • Zihin endişe ve olumsuzluklardan arınıyor, tek bir şeye odaklandığımız için anı yaşıyoruz.
  • Hayal gücünü ve yaratıcılığı besliyor, ilham veriyor.
  • Bir hedefe adım adım ulaşmak tatmin duygusu veriyor.
  • Özgüven oluşumuna ve dopamin salgılanmasına katkı sağlıyor.
  • Yorucu bir günün ya da anın ardından resme tek bir parça daha eklemek, kendimizi yenilenmiş, rahatlamış ve dinlenmiş hissetmemizi sağlıyor. Kalp atışı dengeleniyor, kan basıncı düşüyor, gerginlik hissi yok oluyor.
  • Yalnızlığa ilaç gibi geliyor.

Son olarak, benim gibi merak edenler için, bir puzzle nasıl üretiliyor konulu bir videoyu bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Keyifli hobilerle dolu günlere…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.