Okul Yaşamı

Kızım Yüksek Lisansa Gidiyor

Yazan: Sibel Şensu – 14.09.2017

Bugün biricik kızım, kocaman bir bavula sığdırabildiği kadar eşyayı, kalbine sığdırabildiği tüm geçmişi ve gelecek hayalleri ile birlikte yanına alıp hiç bilmediği bir dünyaya doğru yola çıkıyor.

Saklamaya çalıştığı heyecanını iliklerime kadar hissediyorum. Heyecanlı çünkü, dilini, alışkanlıklarını bilmediği yabancı bir ülkeye ve hiç tanımadığı insanların arasına gitmekte. Yıl boyu kalacağı yer bile belli değil; ancak gittikten sonra kesinleşebilecek… Önüne yığılmış olan bu belirsizlikler içinde yolunu bulmak için mücadele edecek güçte ve canlı görünüyor. Bununla birlikte hepimiz biliyoruz ki, ilk bir ay her yeni güne büyük olasılıkla heyecanla uyanacak ve tükenmiş yatacak.  Sonra, umarım, hayatı giderek düzene girecek, heyecan dozu azalırken neşe düzeyi yükselmeye başlayacak.

Bana gelince, son aylarda, konsolosluk kapılarında beklenen sabahlar, vize işlemleri için toplanan evraklar, çeviri büroları ile pazarlıklar, banka hesaplarını denkleştirme, eşe dosta ‘Orada tanıdığınız var mı?’ ya da ‘Orada filanca nasıl oluyor?’ gibi sorular sorma dışında yapmış olduğum şey, kızımı olabildiğince sessizce izlemekti. Gözlerim kah kendinden emin ve bilinçli, kah şaşkın, yorgun ya da gergin bir genç kız görse de, ona baktığım başka bazı anlar bir oyun parkındaydık; küçük kumral kız çocuğum önümden hevesle  salıncaklara koşturuyordu. Daha okula bile gitmediği, başını koltuğumun altına gömüp mırıldandığı anlar geçiyordu gözümün önünden arada. Saçlarını tarayıp örgüler yaptığım, tokalarla süslediğim başka anlar… Okullar, okul seçimleri, yol ayrımları, karar anları ve bitmek bilmez sınavlar geçiyordu önümden bir bir. Her bir karar anında yaşanan gerginlikler, ‘acaba’lar, tedirginlikler… Daha iyi olsun, daha iyi yetişsin diye yapılan seçimler ve o seçimlerin sorumlulukları…

Yıllar, her şeye rağmen, bizi umursamadan, kendi bildiği hızda geçip gitti. Kızım üniversiteyi bitirip güzel bir mesleğe sahip oldu. Ama hayat, bitmek bilmez sürprizleri ile onu şaşırtmaya devam edecek. Yaşam yolculuğu sürdükçe, eğitim ve belki de sınavlar sürdüğü gibi mücadele, karar ve seçim aşamaları, heyecanlar ve tedirginlikler de var olacak.

Ve ben, yolculuğu boyunca, onun tüm duygularını iliklerimde hissetmekle birlikte onu sakince izlemeyi sürdüreceğim.  Yüzünün aldığı renkten hislerini anlamaya, sesinin tonundan yaşadıklarını çözmeye çalışacağım. Bana ihtiyacı olduğunda elimi uzatacak mesafede kalacağım ama çağırmadan müdahale etmeyeceğim. İçimdeki tarifsiz büyüklükte sevgi ile ‘iyi’ olması için dua edeceğim. Bir de, arkadaşımın söylediği gibi, ‘iyi insanlarla karşılaşması için’.

Yolun açık ve pırıl pırıl olsun bir tanem!

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.