Okul Yaşamı

Kültürler Arasında Bir Köprü… AFS

Yıllar önce AFS aracılığıyla ABD’de 1 yıl geçiren Özel ALEV İlk ve Ortaokulu İngilizce Bölüm Başkanı ve Türk Kültür Vakfı Okul İlişkileri ve Kısa Dönem Program Sorumlusu Nesrin Kaçan ile deneyimi ve önerileri hakkında bir sohbet yapıyoruz. Siz de bize katılır mısınız?

Yıllar önce AFS aracılığıyla ABD’de 1 yıl geçiren Özel ALEV İlk ve Ortaokulu İngilizce Bölüm Başkanı ve Türk Kültür Vakfı Okul İlişkileri ve Kısa Dönem Program Sorumlusu Nesrin Kaçan ile deneyimi ve önerileri hakkında bir sohbet yapıyoruz. Siz de bize katılır mısınız? Liseli gençlerin AFS ile yurt dışına gittiğini yıllardan beri duyuyoruz. Hatta siz de 1980’lerde ABD’de bir yıl kalmışsınız.

Evet, 1980-81 yıllarında lise son sınıf öğrencisiyken henüz AFS’lileştirilememiştim… Cesaretliydim… Hayal ettim… Gerçekleştirdim!

35 yıl önce Urfa’dan Amerika’ya gittim. Columbus Nebraska’da Lakeview High School’da 1 yıl öğrenim gördüm.

13-18 yaş arası ergenlerle ilgili sorularımıza yanıt aradığımız bu platformda bize AFS ile ilgili hangi bilgileri verebilirsiniz? Örneğin, AFS nedir ?

Öncelikle sizleri kutluyorum, gençlere ve onları yetiştirenlere destek olacak, yol gösterecek böyle bir platform açtığınız için.

Temelleri Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda ambulans şoförlüğü yapan gönüllülere, AFS (American Field Service)’e dayanan AFS Kültürlerarası Programları, 1947 yılında farklı kültürlerden insanlar arasında kurulacak ilişkiler sayesinde ön yargıların yıkılması, hoşgörü ve kültürlerarası anlayışın artmasıyla dünya barışının sağlanacağı inancını taşıyan gönüllülerin girişimleri ile değişim programlarına başladı ve 60 yılı aşkın süredir aralıksız olarak dünyanın dört bir yanına yayılarak sürdü.

Günümüzde AFS Kültürlerarası Programları, kendilerini kültürlerarası öğrenme tecrübelerine adamış öğrenciler, aileler, arkadaşlar ve gönüllülerden oluşan dünya çapında bir ağdır ve “Kültürlerarası Öğrenci Değişimi” alanında dünya lideridir. 1947’den bu yana 380.000’den fazla katılımcı, AFS’nin büyük tecrübesi, destek sistemi ve güvenirliği ile dünya çapında 50’den fazla ülkede kültürlerarası değişim programlarına katıldılar.

Bu yaş grubu, AFS aracılığı ile nasıl kazanımlar elde edebilir?

AFS Programları, benim yerel bir hayattan evrensel dünyaya geçmeme yardımcı olan, bana farklı pencereler açan, maddi ve manevi her zaman yanımda hissettiğim kocaman AFS ailemin olmasını sağladı. 35 yıl önce benim ayaklarımı yerden keserek hayallerime ulaşmamı sağlayan bu deneyim sayesinde bugün yere sağlam basıyorum. Kesinlikle herkese bu paha biçilmez deneyimi yaşamalarını tavsiye ediyorum.

Yıllar sonra neler hissediyorsunuz?

O dönemde, 35 yıl önce iletişim bugünkü gibi çok kolay sağlanmıyordu. Facebook gibi sosyal medya, whatsapp,  e-mail gibi iletişim araçları, hatta telefon bile yoktu. Kaldığım bir yıl boyunca ailemle sadece mektup ve kart yazarak haberleştim, çünkü ailem telefona sahip değildi, olsa da konuşamazdık. Telefonun numaralarını çevirince konuşmayı bırakın, şehrimizle bağlantı sağlamak da çok kolay değildi. Özlem vardı. Hem dene özlemek… Her şeyi, herkesi, taşı, toprağı… Dönünce bitecek sandım ama şimdi de özlüyorum orada geride bıraktığım “ailemi”. Mutfaktaki masamızda oturup “Üç kızım olmasına rağmen seninle çay içip sohbet etmeyi çok seviyorum” diyen ve ilk günlerimde İngilizceyi öğrenmem için her gün benimle okul sonrasında ders çalışan annemi, bana halâ “Sen benim kızım Nezzy’sin” diyen babamı,düğününde “Sen benim gerçek kardeşimsin” deyip beni nikâh şahidi yapan, halâ her yazışmamızın sonunda “Seni seviyorum” diye Türkçe yazan kız kardeşimi ben de çok seviyorum… Özlüyorum!

İşte bu yüzden halen ilk günkü coşkumla, heyecanımla, AFS’li olacaklara yol açmanın ümidiyle çalışıyorum.

Bu fırsatı elde edebilmek için neler yapılabilir?

www.turkkulturvakfi.org.tr” adresinden AFS programları hakkında detaylı bilgi edinilebilir.

AFS yıl programlarına katılan öğrenciler bir yıl süre ile farklı bir ülkede gönüllü ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler ve AFS Gönüllüleri tarafından sağlanan oryantasyon ve danışmanlığın da katkısı ile onlara hiçbir sınıf düzeninde ya da kitaplarda sunulamayacak olan sıra dışı bir kültürlerarası öğrenme ve değişim deneyiminin parçası olurlar.

Bu güzel sohbet için sevgili Nesrin Kaçan’a çok teşekkür ederiz. Onların rehberliğinde nice çocuğumuza dünya kapılarının açılması dileğiyle…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.