Kültür, Sanat, Spor

Spor Gerekli mi?

Derleyen: Sibel Şensu – 03.09.2016

Spor yapmanın sağlığa kattığı faydalar, yapılan çok sayıda çalışma sayesinde tüm ayrıntıları ile bilinmektedir. Haftada 2 – 3 saat kadar spor yapmak bile, her yaşta ve herkeste tüm organların sağlığına sağlık katar. Üstelik kızların ilerde obez olması riskini azaltır.

Buna ek olarak, pek çok bilimsel çalışmanın da ortaya koyduğu gibi, spor yapmak yetişmekte olan ergenlere sosyal, duygusal ve bilişsel yararlar getirir.

Tartışma götürmeyecek şekilde; evet, spor gereklidir.

Spor, ama ne kadar?

Sporun gerekli ve yararlı olduğu tartışılmaz ama ergenler ne kadar süre ve ne sıklıkta spor yapmalıdırlar? Yeni bir çalışmada, doğru sürenin günde 1 – 2 saat olduğu saptanmış. Hem haftada 3 saatten az hem de günde 3 saatten fazla spor yapan ergenlere bakıldığında, benzer zihinsel ve fiziksel sıkıntılar içinde oldukları görülmüş. Hem daha az aktivite hem de fazla aktivite ergenlere zarar vermiş.

Söz edilen araştırma İsviçre’de, 16 ila 20 yaş arası 1245 gençte yapılmış. En az aktif ergenlere sorulduğunda, her zaman neşeli, rahatlamış ve enerjik hissetmediklerini söylemişler. Aşırı aktif olanlar da, aynı şekilde, pek iyi hissetmemekte imiş.

Ergenlere, istedikleri spor dalını seçme fırsatı vermek, baskı kurmamak, rehberlik etmek en iyisi gibi görünüyor. Çünkü başka araştırmalar, ergenler sporu seviyorlarsa, en büyük nedeninin “eğlenmeleri” olduğunu ortaya koyuyor. Tersi de geçerli…

Hangi Spor Dalını Seçelim?” konulu yazımızda, ergenlerimize uygun olacağı düşünülen sporları ve özelliklerini paylaştık. 

Sporun hayatımızda her yaşta bulunması dileğiyle…


KAYNAKLAR:

Randers MB, Nielson JJ, Krustrup BR, et al. Positive performance and health effects of a football training program over 12 weeks can be maintained over a 1-year period with reduced training frequency. Scand J MedSci Sports. 2010;20(1):80–89.

Kaestner R, Xu X. Title IX, girls’ sports participation, and adult female physical activity and weight. Eval Rev. 2010; 34(1):52–78.

Visek A et al. The Fun Integration Theory: Towards Sustaining Children and Adolescents Sport Participation. J Phys Act Health. 2015 March ; 12(3): 424–433.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.