İlişkiler

Müzakerenin Tılsımı

Yazan: Betül Kara – 01.12.2021

Etkisi varsa gerçektir, gerçek olan güzeldir” yaklaşımından yola çıkarak gerçeklerimizi en çok konuştuğumuz alanlardan biri olan müzakere, her gün her yerde, konu ne olursa olsun, insanın insana dokunduğu bağlantı yollarından biridir ve sırf bu yüzden güzeldir. Aynı tango gibi….

Tango, bir dans ve müzik türü olmanın ötesinde, birbirimizle iletişim kurmanın sanatsal bir yolu olduğunu gösteriyor. İki kişi arasında müzikle ve dokunuşla kurulan mükemmel uyum izleyiciyi büyülüyor. Müzakerede de ihtiyacımız olan bağ kurmak aslında, birbirini anlamak ve anlaşmak.

Müzakere, sadece para, fiyat değil, anlamın da takasıdır ve ilişki üzerinden yürür. Konudan bağımsız, insanlar arasında etkileşim ve bağ kurmak, karşımızdaki kişiyi anlamak ve anlaşmak için fırsat tanır.

Neyi müzakere edeceğimiz önemli ama bundan daha önemlisi konuyu hangi çerçeveden ele aldığımız ve nasıl yaklaştığımızdır. Örneğin “sadece ben kazanacağım” mı diyeceğiz yoksa her iki tarafın çıkarına olacak olanakları mı değerlendireceğiz? Nasıl sorusuna verilen cevaplara göre kararlar alıp ilerliyoruz.

Tangoda partnerler arasındaki uyumun anahtarı “paylaşım”dır. Biri diğerine üstün gelmeye çalışmıyor. Aksine “an”a ve dansa ortak oluyorlar, paylaşıma odaklanıyorlar. Aralarındaki bağ sayesinde “sen kaybet ben kazanayım” tuzağına düşmüyorlar.

Müzakere, bir kerelik görüşme veya toplantı değil aksine süregelen bir silsile ve süreçtir. Bu yüzden sabır işidir. Esnek olmaya, anlamaya, dinlemeye ve empatiye davet eder.

Çoğu müzakerede çatışma söz konusudur. Güç savaşına girmek her iki tarafın da kaybına yol açar.  Akılcı yaklaşım, masada kalmaktır, en azından çerçeveyi değiştirip kendimiz için değer yaratma yoluna gidebiliriz.

Sonuç olarak, müzakere ve çatışma hayatın kaçınılmaz bir gerçeği. Karşımızdakini anlamadan, bağ kurmadan, güven oluşturmadan iyi bir müzakere ortamından söz etmek güçtür.

Güven ortamı içinde yapılan müzakereler “bundan sonra neyi iyi yapabiliriz” penceresinden baktığınız sürece taraflar arasında köprü ve geleceğe yatırımdır aslında. Tangoda olduğu gibi, sonraki milongalar ve tandalarda dans etmek için sessizce verilen sözler gibi…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.