Kültür, Sanat, Spor

Olimpiyatın Altın Kızı: Busenaz Sürmeneli

Kaynak: https://twitter.com/busenazsurmneli

Yazan: Süper Ergen Ekibi – 22 Eylül 2021

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında altın bir başarıya imza atan kızımız Busenaz Sürmeneli’nin hikayesinden söz edelim, bu yazıda.

1998’de Trabzon’da dünyaya gelen ikiz kızlardan biri Busenaz, diğeri Tuğçenaz. Anneleri Songül Hanım tekvando eğitmeni ve babaları Ahmet Bey uzun yol şoförü.

Spor sevgisi ile dolu bir evde büyüyen kızlar boksla ilgileniyorlar. Busenaz diğer spor dallarını da denediğini ama en çok boks yaparken mutlu olduğunu söylüyor. Başarılı genç kız Trabzonspor Kulübünde spor yapmaya ve antrenörü Cahit Süme ile çalışmaya devam ediyor. Tam 13 yıl, evinden oldukça ayrı kalarak çocukluk hayalinin peşinden azimle koşuyor.

Başarı basamaklarını bir bir çıkmak kolay değil. Çok çalışma, yılmama, azim, sabır ve kararlılık gerekli. “Evimde çok duramadım, aileme vakit ayıramadım, arkadaşlarımla gezip dolaşamadım. Benim yaşımdaki gençler hep dışarıdalar, geziyorlar ama ben bir amaç, hayal uğruna 13 senemi verdim”, diye anlatıyor bu süreci Busenaz. Ama çabaları karşılık buluyor. Altın madalyalar ard arda gelmeye başlıyor. Rusya (2019), Çek Cumhuriyeti (2019) ve  Macaristan’dan (2020)  altınla döndükten sonra 2021, tümüyle altın bir yıl oluyor ve olimpiyat şampiyonluğunun işaretlerini daha net görmeye başlıyoruz. Ocak’ta Sırbistan, Şubat’ta Macaristan ve  Haziran’da Fransa şampiyonalarında en büyük başarıyı elde ediyor. Sonunda Tokyo’da Ağustos 2021’de Çinli rakibini yenerek milli marşımızı dünyaya dinletti.

Siz bakınca madalya görüyorsunuz ama ben bakınca emek ve fedakarlık görüyorum”, diyor Busenaz. Biz de bu örnek insana hayranlık ve gururla bakıyor, hayallerinin peşinde başarılarla dolu bir gelecek diliyoruz.

KAYNAKLAR:

www.aa.com.tr/tr/spor/olimpiyat-sampiyonu-busenaz-surmeneli-onemli-olan-ne-olursa-olsun-pes-etmemek/2338075

www.turksporu.com.tr/haber-detay/dunya-sampiyonu:-busenaz-surmeneli

https://www.aa.com.tr/tr/spor/olimpiyat-sampiyonu-busenaz-surmeneli-onemli-olan-ne-olursa-olsun-pes-etmemek/2338075

https://www.turksporu.com.tr/haber-detay/dunya-sampiyonu:-busenaz-surmeneli

https://www.aa.com.tr/tr/spor/olimpiyat-sampiyonu-busenaz-surmeneli-onemli-olan-ne-olursa-olsun-pes-etmemek/2338075

https://www.turksporu.com.tr/haber-detay/dunya-sampiyonu:-busenaz-surmeneli

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.