Hastalıklar

Ortopedik Sorunlar

Ergenleri etkileyebilecek birçok ortopedik sorun vardır. Bunlardan bazıları kalıtımsal ve doğuştan gelen hastalıklardır. Bazıları ise zaman içinde ortaya çıkar ve tedavisi mümkündür.

Skolyoz

Omurganın S veya C şeklinde eğrilmesine skolyoz denir. 100 hastanın 80’inde neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Kızlarda erkeklerden daha fazla görülür. Bir kısmında fetal dönemde oluşan gelişimsel bir sorundur. Az sayıda hastada ise travma, enfeksiyon veya tümör nedeniyle oluşmuş olabilir.

Skolyozu olan ergenlerde şu belirtiler dikkati çekebilir:

  • Omuzlardan birinin daha düşük olması
  • Başın orta hatta durmaması
  • Kalça yüksekliğinin veya pozisyonunun diğerinden farklı olması
  • Kürek kemiklerinin aynı hizada durmaması
  • Ayakta dururken kolların birbirinden farklı şekilde aşağı uzanması

Skolyoz, sırtta ağrı, bacaklarda ağrı ve tuvalet alışkanlıklarında değişiklik yapabilir. Erkenden tanınması ve tedavi edilmesi çok önemlidir. Tedavide fizyoterapi önerilmekte, korse verilmekte veya cerrahi uygulanmaktadır.

Diz ağrıları

Ergenlerde bacakların hızla uzaması sonucu bacağın arkasındaki baldır kası büyümeye ayak uyduramayabilir, gerilerek ağrı yapabilir. Ayrıca inflamatuvar reaksiyon ile (yani mikrop olmadığı halde iltihap hücrelerinin ortama gelmesi ile) ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar zamanla hafifler.

Düztabanlık (Pes planus)

Ayak kavsinin olması gereken girintisinin olmaması ve ayak tabanının daha büyük kısmının yer ile temas etmesidir. Bebekler düztabandırlar, zamanla kavis oluşmaya başlar. Erişkinlerin ise %23 kadarının düztaban olduğu saptanmıştır.

%60 olguda ayak ağrılarına ve yorgunluğa neden olabilir. Tabanlık ve uygun ayakkabı kullanımı gereklidir.

KAYNAKLAR:

Rocha EST,  Pedreira ACS. Commonorthopedic problems in adolescents. J Pediatr (Rio J) 2001; 77 (Supl. 2): S225-S233.

Yaman O, Dalbayrak S. Idiopathic Scoliosis. Turk Neurosurg 2014, Vol: 24, No: 5, 646-657.

Mosca VS. Flexible flat foot in children andadolescents. J Child Orthop 2010; 4:107–121.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.