Kültür, Sanat, Spor

Sağlıklı Bir Vücut ve Zihin İçin; Masa Tenisi!

Her yaştan kişinin eğlenerek oynayabileceği bir spor olan masa tenisi, vücut ve zihin yönünden de birçok yarara sahiptir.

 • El – göz koordinasyonunu güçlendirir. Zihinsel hızı, konsantrasyonu ve taktik geliştirme becerisini artırır.
 • Zihinsel keskinliği artırır. Öyle ki iyi oyuncular yapboz çözme ve oluşturmada çok yüksek beceri göstermektedir.
 • Refleksleri geliştirir. Hızlı ve kısa mesafede oynanması sayesinde hem büyük hem de ince kaslar aktif haldedir. Bu da kaslara uyaranlara hızlı cevap verme becerisi kazandırır.
 • Eklemleri zorlamaz. Diz sorunları veya sırt sorunları olanlarda eklemleri yormadan bacak, kol ve vücut gücünü artırır.
 • Kalori yakmaya yardım eder. Bir saatlik masa tenisi ile yaklaşık 280 kalori yakılabilir.
 • Sosyal çevreyi zenginleştirir. Hem gençler hem de daha ileri yaştakiler birlikte oynayabilir. Bu da iletişimi ve paylaşımı artırır.
 • Koordinasyon becerisini artırır. Hızla hareket eden topu takip etmek, iyi bir el ve göz koordinasyonu sayesinde olur.

Masa tenisinin gençlere ve çocuklara yararları daha da fazladır;

 • Çocuklarda spor aktiviteleri ile dokuz temel becerinin geliştirilmesi amaçlanır. Bunlar, Çeviklik, Denge, Koordinasyon, Yakalama, Fırlatma, Vurma, Tekmeleme, Koşma ve Zıplamadır. Masa tenisi, tekmeleme dışındaki 8 beceri üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Raket aracılığı ile elin hareketlerini hem ön hem de arka yönde güçlendirir. Ayrıca, yarım ila 1 saniye gibi çok kısa bir süre içinde küçük ve hafif bir topu izlemek çocuğun odaklanma becerisine katkıda bulunur. Bu sayede, elleri kullanma becerisini ve odaklanmayı geliştirir.
 • Çocuğun ve gencin tüm kemik ve kaslarını güçlendirir. Kalp hızını ve kan dolaşımını artırmasının yanı sıra terleme ile toksinlerin atılmasını da sağlar. Masa tenisi oynamak tüm vücut için yararlıdır.
 • Masa tenisi oynayan çocuklar, mekânsal farkındalık geliştirmek için beyinlerinde gerekli bağlantıları kurmak zorundadırlar. Mekânsal farkındalık ile matematik ve fizik gibi soyut bilimleri anlama becerisi arasında da olumlu bir ilişki vardır. Masa tenisi oynayan çocuklarda soyut düşünebilme becerisi artar.
 • Masa tenisi sayesinde kazanılan beceriler basketbol, voleybol, tenis, badminton, golf gibi diğer sporlarda da oyunculara avantaj sağlayacaktır.  Masa tenisi birçok başka spora güçlü bir temel oluşturur.
 • Eğlencelidir, kolay oynanır, pahalı bir spor değildir.

Ülkemizde  ilk defa 1920’li yıllarda tanınmaya başladığı, ilk kez Robert Koleji’nde oynandığı bilinmektedir.  Türkiye Masa Tenisi Federasyonu 1966 yılında kurulmuştur ve amacı, masa tenisinin sevilmesi, tanınması ve herkes tarafından oynanabilmesidir.  Vizyonu ve misyonu, ülkemizi olimpiyatlarda ve uluslararası organizasyonlarda temsil edecek sporcuları saptamak, yarışmalara hazırlamak ve masa tenisinin ülke geneline yayılmasını sağlamaktır.

Masa tenisi ile,  sağlıklı bir yaşam, geniş bir sosyal çevre ve eğlenceli saatlere…

KAYNAKLAR:

https://nsttc.ca/benefits-of-playing-table-tennis/

https://accidentalhipstermum.com/5-healthy-benefits-for-kids-playing-ping-pong/

https://www.tabletennisspot.com/table-tennis-for-kids-is-your-child-playing-the-game/

http://www.tmtf.gov.tr/

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.