Kültür, Sanat, Spor

Şaşırtıcı Faydaları ve İlginç Tarihiyle Heyecan Verici Bir Spor; Kaykay

Yazan: Ece Gökyar – 01.12.2021

Denge, beden hâkimiyeti, dikkat, koordinasyon, kıvraklık, özgürlük ve uçma hissi. Bunlar kaykay denince ilk akla gelenler.

Bir de şu soru geliyor akla ister istemez: Neden kaykaycıların isyankâr bir ruh taşıdığı düşünülür? İşte tam da bu soruya cevaben, gençlerle izlemeniz tavsiyesiyle, hemen bir film önereyim; Kaykaya karşı önyargıların gerçek, ama yersiz olduğunu işleyen “Kaykaycı Kız”.

Topu topu 70 yıllık mazisi olan kaykay sporuna biraz daha yakından bakalım mı?

Kaykay, ilk defa 1950’lerde ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı sahil kesiminde sörf yapan gençler tarafından icat edilmiş. Rüzgârsız günlerde deniz yeterince dalgalı olmadığından bu gençler karada daha iyi vakit geçirmek istemiş ve sörf tahtalarına tekerlek takmışlar. Zamanla bu tekerlekli büyük tahta parçaları küçülmüş, kaykay tahtası olarak ahşap ya da alüminyum versiyonları üretilmiş, tekerlekler ve diğer aksam geliştirilmiş ve kaykay günümüzdeki görünümüne kavuşmuş.

Kaykay, heyecan ve macera içeren bir aktivite ve bu yönüyle bazı gençler için hem bir eğlence, hem de bir yaşam biçimi. Başlı başına bir tarz, bir kültür, apayrı ve rengârenk bir dünya. Hem geniş hem dar, hem açık hem kapalı alan aktivitesi. Aynı zamanda bir ulaşım aracı. Tuhaf giyimi, kendine has tavrı ve yerçekimine meydan okuyan özgüveni ile yüz milyonu aşkın aktif kaykaycı sayesinde dünyanın en popüler hobileri arasına çoktan yerleşmiş durumda.

Sokaklarda bulunan bank, tırabzan, kaldırım, merdiven ve drenaj çukuru gibi yerlere verilen zarar nedeniyle kaykayın halka açık alanlarda yapılması bazı kurallara bağlanmış. Bu objeler kaykay parklarına uyarlanmış ve kaykayın tarihsel süreçteki gelişimi ile birlikte tüm dünyada yarışmalarda en çok tercih edilen “Sokak (street) Disiplini” adlı stil oluşturulmuş.

Gelelim kaykayın faydalarına…

 • Tüm bedeni çalıştırır. Bacaklar ve ayaklar çalışırken kollar dengeyi sağlar. Bunlara dönüşler eklenir. Beden bir uyum için şekilden şekle girer. 
 • Genel sağlık durumunu iyileştirir. Tüm diğer fiziksel aktivitelerde olduğu gibi kaykay yapmak da obezite, yüksek tansiyon ve diyabete iyi gelebilir. Kolesterolü kontrol altına alarak, koroner kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir.
 • Fiziksel dayanıklılık kazandırır. Çoğu kaykaycı öyle birkaç dakika kayıp dinlenmez, genelde saatlerce kaymayı tercih eder.
 • Esneklik sağlar. Beden kıvrak, ayak bilekleri esnek olmalıdır. Zira katı ve esneklikten uzak bir bedenle kaykay üzerinde durmak neredeyse mümkün değildir.
 • Kalori yakmayı sağlar. Kaymanın yoğunluğuna bağlı olarak ortalama bir insan saatte 150 ila 500 kalori harcar.
 • Koordinasyonu geliştirir. Gözler, kollar, ayaklar, bacaklar hepsi koordineli bir biçimde çalışır. Kişi ne kadar çok kayarsa, o kadar iyi olur ve bu durum yaşamın her alanında fayda sağlar.   
 • Düşmeyi öğrenmek, önemli bir kazanımdır. Öyle ki, tıpkı kayak ya da patenle kaymada olduğu gibi usturuplu düşmek ya da mümkünse hiç düşmemeyi öğrenmek, olası yaralanmaların önüne geçebilir. Bunun için de el ve ayakları her seferinde daha dengeli bir pozisyonda tutmak gerekir. Gitgide daha başarılı olmak, elbette, mümkün! Kaykay rampalarındaki gösterilerin bir numarası Amerikalı kaykaycı Tony Hawk bile defalarca düşüp yaralanmaktan kaçamaz, çünkü evrensel yerçekimi yasası kimseye torpil geçmez. İzlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
 • Sabırlı olmayı, egzersiz yapmanın önemini ve sonuca katlanmayı öğretir. Savunma sanatlarında olduğu gibi, temel teknik bilgilerin ve kayma becerilerinin edinilmesi zaman içinde, sabırla ve bol egzersiz ile mümkündür. Sanal dünyanın sunduğu anlık zevklerin aksine kaykay dünyasında kazanılan başarı, harcanan çaba ve emekle doğru orantılıdır.
 • Stresi azaltır. Yoga ve benzeri hemen her fiziksel aktivitede olduğu gibi, kaykay da aklı berraklaştırır, gereksiz düşüncelerden uzaklaştırır, stresten arındırır. Ya da şöyle diyelim: Dozunda stres, kaykayda başarıya ulaşmanın yakıtıdır.
 • Tamlık ve doğruluk kazandırır. Nedir bu? Düşe kalka, bir daha, olmadı bir daha ve bir daha denersiniz. Ayakların duruşu, hız, zamanlama, kalkış – iniş, hepsi her seferinde biraz daha iyileşir. Bıkmadan usanmadan en doğruyu bulmanın yolu, her şeyde olduğu gibi, pes etmemektir. 
 • Benzer diğer sporlara geçiş kolaylığı sağlar. Kaykayda kazanılan beceriler, sörf, kar kayağı ya da su kayağı gibi sporlarda kolaylık sağlar.
 • Başarma duygusunu tatmin eder. Önceleri bizzat kaykayın kendisi sürücü üzerinde hakimiyet sahibiyken, ustalık kazandıkça hakimiyet sürücüye geçer. Bundan daha büyük bir özgüven ve gurur kaynağı olabilir mi?

Peki, kaykay kullanırken hangi güvenlik önlemlerini almak iyi olur? Bir sonraki yazımızda kaykay için güvenli sürüş önerileri konusuna değineceğiz.

Son olarak ülkemizden bir kaykay haberiyle bitirelim. 29 Ekim 2021 tarihinde İstanbul Alibeyköy’de 1385 metrekarelik alanıyla ülkemizin street disiplinindeki en büyük kaykay parkı hizmete açıldı. Gençlerimizin zevkle kayması dileğiyle…

KAYNAKLAR:

https://skatesphere.com/history-of-skateboarding/

https://thrillspire.com/benefits-of-skateboarding

https://parentinghealthybabies.com/skateboarding-health-benefits/

Türkiye Kaykay Federasyonu http://kaykay.gov.tr/Sayfalar/2983/2971/Serbest%20Sitil%20(Street)%20Disiplini.aspx

https://www.healthfitnessrevolution.com/health-benefits-skateboarding/

https://www.haberler.com/haberler-istanbul-da-1385-metrekarelik-kaykay-pisti-acildi-14495036-haberi/

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.