Cinsel Eğitim, Sağlık

Takvim Yöntemi İle Korunma

Hazırlayan: Dr. Sibel Şensu – 18.01.2017

Adet döngüsü düzenli olan kadınlar, “Takvim Yöntemi” ile hamile kalma risklerinin en yüksek ve en düşük olduğu günleri tahmin edebilirler.
 

Buna göre, adet kanamasının ilk gününden itibaren 14. gün, yumurta atılımı günüdür ve bugünün öncesindeki ve sonrasındaki birkaç gün hamile kalma riski çok yüksektir. Bu riskli günlerde cinsel ilişkide bulunmamak veya kondom, diyafram, servikal başlık vs. gibi bir yöntemle korunarak seks yapmak uygun olur.

Takvim yöntemi, hiçbir yan etkisi olmayan, bir hormon alınmayan, hiçbir maliyeti olmayan bir yöntemdir. Ancak sadece %75 kadar hamileliği önleyebilmektedir. 

Ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruyuculuğu yoktur. Üstelik, ancak düzenli adeti olan kadınlar tarafından kullanılabilir.

Tüm bu nedenlerle, düzenli bir cinsel hayatı olan çiftlerde, bir başka yöntem ile korunmak daha uygundur. En uygun yönteme jinekoloji doktoru ile birlikte karar verilmelidir.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.