Yaşam

TeenTech – Bir Sivil Girişim Örneği

Derleyen: Sibel Şensu – 12.09.2016

Bugün size, 2008’de iki İngiliz girişimci tarafından başlatılan bir girişimden söz edeceğiz. TeenTech adı verilen bu ödüllü girişim “X” kuşağına, gerçek potansiyellerini ve Bilim, Mühendislik ve Teknoloji alanında onları bekleyen kariyer fırsatlarını fark ettirmek amacıyla başlatılmış. İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde düzenledikleri aktiviteler ile her seferinde 30 ila 50 farklı okuldan 300 ila 500 öğrenciye ulaşmaya çalışıyorlar. Hazırladıkları programlarda iş çevreleri, firmalar, üniversiteler ve çeşitli kuruluşlarla işbirliği halinde oluyorlar.

Neden böyle bir girişim gerekli?

Neden TeenTech’e gereksinim duyulduğu açıklanırken İngiltere ile ilgili şu verilere yer veriliyor:

  • 900.000: Avrupa Birliği’nde 2020’de 900.000 Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri uzmanı açığı olması beklenmektedir.
  • %47: Gelecek  yirmi yılda şimdi var olan işlerin %47’si teknoloji nedeni ile yok olacaktır. Ama kaybolan her bir işin yerine iki yeni iş yaratılacaktır.
  • %39: 2030 yılında Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri’nde çalışan gereksiniminin %39 artacağı tahmin edilmektedir.
  • 132.000: Gelecek 5 yılda 132.000 iş fırsatı doğması olasıdır.

Ayrıca;

  • İngiltere’de kadınların Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanında çalışanların sadece %12.8’ini oluşturduğu,
  • İngiltere’nin, Avrupa’da en az kadın mühendise sahip ülke olduğu ve
  • İngiltere’de, 2030’da iş yerlerinde cinsiyet eşitliği sağlandığı takdirde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın %10 artacağı belirtiliyor.

TeenTech Aktiviteleri

TeenTech aktivite günlerinde tüm ülkeden 30 ila 50 okul öğrencisi, 140’dan fazla bilim adamı, teknolog ve mühendis ile biraraya geliyor ve çeşitli deneyler ve projeler üzerinde çalışıyorlar. Bu günlerin öncesinde ve sonrasında okullarda projeler ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Öğretmen ve firmalardan gelen TeenTech ile ilgili geri bildirimlerin %98.5’i olumlu bulunmuş ve hem öğrenciler hem de öğretmenler yeni aktivitelere katılmayı istediklerini belirtmişler.

Ödüller

TeenTech’in aktivitelerinden bir diğeri, genç fikirleri ödüllendirerek desteklemek. Şöyle soruyorlar; “Yaşamı kolaylaştıracak ve daha iyi hale getirecek bir fikriniz mi var?” Ve devam ediyorlar: “O halde, hayal gücünüzden yararlanmak istiyoruz.”

Üç kişilik ekipler oluşturan 7 – 11 ve 12 – 13 yaş gruplarındaki ergenlerin küçük ya da büyük bir sorunu ele aldıkları ve çözümler oluşturdukları yarışmalar düzenleniyor. Kazananları, para ödüllerinin yanı sıra başka avantajlar da bekliyor.

Bu heyecan verici girişim hakkında daha fazla bilgi için teentech.com’a göz atmanızı öneririz.

Bilim ile dolu günlere…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.